Stopy hamują wzrost

Aktualizacja: 27.02.2017 13:11 Publikacja: 31.05.2008 08:29

Tempo wzrostu indyjskiej gospodarki było w pierwszym kwartale najwolniejsze od 2005 roku. Najwyższe od sześciu lat stopy procentowe spowodowały ograniczenie zarówno wydatków konsumpcyjnych, jak i inwestycyjnych.

Trzecia pod względem wielkości azjatycka gospodarka rozwijała się w pierwszych trzech miesiącach tego roku w tempie 8,8 proc. w stosunku rocznym. Takie tempo wzrostu było także w poprzednim kwartale - poinformował w piątek urząd statystyczny w New Delhi.

Bank centralny Indii utrzymuje wysokie stopy procentowe, aby powstrzymać inflację, która podwoiła się w ciągu minionych czterech miesięcy. W maju stopa inflacji wyniosła 8,1 proc. i była najwyższa od 3,5 roku. Federacja indyjskich izb handlowych i przemysłowych zwróciła jednak uwagę, że zwalczanie inflacji jedynie za pomocą polityki pieniężnej jest mało skuteczne, bo jej przyczyny to przede wszystkim drogie importowane ropa i żywność.

Wysokie stopy i siedmiokrotne w ciągu półtora roku podnoszenie rezerw obowiązkowych w bankach skutkują natomiast spowolnieniem wzrostu. W zeszłym roku budżetowym PKB Indii zwiększył się o 9 proc., a na ten rok Ministerstwo Finansów prognozuje 8,5 proc.

W I kw. produkcja przemysłowa wzrosła o 5,8 proc., a produkcja rolna o 2,9 proc. Najszybciej od dwóch lat, o 12,6 proc., rozwijało się budownictwo, głównie dzięki rządowym nakładom na lotniska, drogi i elektrownie. W celu ożywienia gospodarki podniesiono spółkom limity zagranicznych kredytów na krajowe wydatki z 20 do 100 mln USD.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego