Manipulacja cenami ropy?

Aktualizacja: 27.02.2017 13:10 Publikacja: 31.05.2008 08:26

Amerykańska komisja CFTC, nadzorująca handel na rynku kontraktów surowcowych, zamierza ustalić, czy ostatnie rekordy na rynku ropy naftowej nie były przypadkiem efektem działań manipulantów.

W tym roku ropa zdrożała już o 40 proc. i w zeszłym tygodniu kosztowała w Nowym Jorku 135,09 USD za baryłkę, bijąc tym samym kolejny rekord. Tak wysokie ceny niepokoją konsumentów, zmuszonych płacić coraz więcej za tankowanie aut, a pośrednio i za inne towary i usługi. Nie dziwi, że ich losem przejmują się amerykańscy politycy. Niejednokrotnie apelowali do odpowiednich organów, żeby sprawdziły, czy poziom cen ropy odpowiada relacjom popytu i podaży, i kto ewentualnie stoi za windowaniem notowań.

Niewykluczone, że CFTC podjęła śledztwo właśnie w wyniku takich nacisków. Tak czy inaczej, Komisja podała na stronach internetowych, że sprawdza handel kontraktami na ropę, kwestie dotyczące transportu i przechowywania surowca. Nie wiadomo, czy jakieś podmioty są szczególnie podejrzane, bo żadne nazwy nie padły. Nie wiadomo także, kiedy można spodziewać się zakończenia śledztwa i jakie jest prawdopodobieństwo postawienia komukolwiek zarzutów.

Zwykle tego typu dochodzenia są zupełnie tajne. "CFTC podjęła nadzwyczajny krok, ujawniając fakt podjęcia dochodzenia, ze względu na obecne wyjątkowe warunki rynkowe" - uzasadniła amerykańska Komisja swoją decyzję.

Część uczestników rynku terminowego jest sceptyczna co do działań regulatora. - Informując o dochodzeniu, CFTC podlizała się Kongresowi. Teraz spędzi wiele miesięcy, wydając pewnie miliony dolarów, a i tak do niczego nie dojdzie. Prawda jest taka, że za obecną sytuację odpowiadają tysiące nowych spekulantów, którzy są na rynku ropy od niedawna, zwłaszcza od momentu upowszechnienia się handlu elektronicznego - uważa Rob Laughlin, cytowany przez Bloomberga makler z MF Global w Londynie.

Równocześnie amerykańska Komisja podała, że zamierza zwiększyć przejrzystość obrotu na rynku surowców energetycznych. Ma zamiar szczegółowo monitorować handel kontraktami na ropę na nowojorskiej giełdzie Nymex, a także, dzięki porozumieniu z FSA, komisją nadzorującą rynek finansowy w Wielkiej Brytanii, a pośrednio także w Londynie.

Bloomberg

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego