W maju największy wzrost odnotowano w kategorii "użytkowanie mieszkania i nośniki energii" - o 9,0% r/r oraz "żywność i napoje bezalkoholowe" - o 7,0% r/r, jak wynika z tabeli opublikowanej przez GUS.
Wśród produktów żywnościowych największe wzrosty w ujęciu miesięcznym odnotowały: ryż (o 5,6%), owoce (o 4,8%) i warzywa (o 4,7%), jak również tłuszcze roślinne (o 1,5%), w tym oleje roślinne - o 3,2%.
"Ceny towarów i usług konsumpcyjnych związanych z mieszkaniem wzrosły w maju br. o 1,3%. Podrożało użytkowanie mieszkania (o 0,6%). [...] Ceny nośników energii były wyższe o 2,4%, w tym gazu ziemnego - o 10,9%, a energii elektrycznej - o 1,9%" - podał GUS w komunikacie.
Ceny w zakresie transportu były wyższe w maju br. o 0,9%, głównie w wyniku wzrostu cen paliw do prywatnych środków transportu - o 2,6%. Pasażerski transport drogowy podrożał o 0,4%. Nieznacznie tańsze były samochody osobowe (o 0,1%), podano także.
Dziesięciu uwzględnionych w ankiecie ISB ekonomistów oczekiwao, że wskaźnik cen i usług konsumpcyjnych (CPI) wyniósł średnio 4,36% r/r. Prognozy oscylowały między 4,3% a 4,5%. Natomiast resort finansów szacował majowy poziom wskaźnika CPI na 4,3%. (ISB)