Główne zagrożenia to droga ropa i żywność

Aktualizacja: 27.02.2017 12:06 Publikacja: 14.06.2008 08:32

- Zagrożenie ze strony drożejących produktów rolnych i ropy naftowej jest obecnie znacznie istotniejsze dla światowej gospodarki, niż zaburzenia na rynkach finansowych - ocenia Hans Timmer, analityk z centrali Banku Światowego w Waszyngtonie.

Jego zdaniem, ostatnie podwojenie cen ropy jest znacznie bardziej niebezpieczne od poprzedniej podwyżki o zbliżonej skali, która jednak była rozło-żona w dłuższym czasie. - Nie ma bowiem perspektyw na znaczne zwiększenie wydobycia, a kraje OPEC je nawet zmniejszają - mówi Hans Timmer.

W piątek przedstawił raport dotyczący finansowania rozwoju globalnej gospodarki. Według dokumentu, wzrost światowego produktu krajowego brutto spowolni w 2008 r. do 2,7 proc. (z 3,7 proc. w zeszłym roku), natomiast kraje rozwijające się mają osiągnąć 6,5 proc. zwyżki, wobec rekordowego poziomu 7,8 proc. w 2007 r. To zdaniem ekspertów banku bardzo dobry wynik, szczególnie wobec nasilającej się presji inflacyjnej i zaburzeń na rynkach finansowych. Główne ryzyko dla naszego regionu stanowi niepewność finansowania zewnętrznego. W 2008 r. nie zmieni się natomiast bilans w rachunku bieżącym krajów regionu.

Znaczącą rolę we wzroście krajów rozwijających się odegrały banki zagraniczne - ich należności w stosunku do tych państw wynosiły w połowie 2007 r. 3,7 bln dolarów.

Polska gospodarka, mimo zagrożeń wskazanych przez analityków Banku Światowego, będzie się w tym roku rozwijać w tempie 5,7 proc. Natomiast w przyszłym roku PKB pójdzie w górę o 5,1 proc. Są to więc przewidywania bardziej optymistyczne od prognoz resor-

tu finansów, które zakładają odpowiednio 5,5- i 5-proc. wzrost naszego PKB w latach 2008 i 2009.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego