Zawieszenie działalności gospodarczej nawet na dwa lata oraz rozszerzenie zakresu wiążących interpretacji podatkowych - takie rozwiązania wprowadza przyjęta w piątek przez Sejm nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Zgodnie z nowymi, zaproponowanymi przez Ministerstwo Gospodarki, przepisami, przedsiębiorca w okresie zawieszenia działalności gospodarczej nie będzie musiał płacić zaliczek na poczet podatku dochodowego oraz składać deklaracji VAT. Będzie mógł natomiast dobrowolnie zdecydować się na opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne (rentowe i emerytalne).
W okresie zawieszenia działalności właściciele firm będą składać "zerowe" roczne rozliczenie podatku dochodowego. Będą mogli prowadzić działania służące podtrzymaniu działalności, m.in. opłacać czynsz czy podatek od nieruchomości.
Zgodnie z zatwierdzoną przez posłów ustawą, zakres wiążących interpretacji prawnych rozszerzy się na wszystkie daniny publicznoprawne, na przykład na składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Pozwoli to przedsiębiorcy zapytać właściwy organ administracji, w jaki sposób ma realizować swoje obowiązki wobec państwa. Interpretacja wydawana w formie decyzji ma być wiążąca dla organów administracji. Przedsiębiorca będzie mógł się od niej odwołać.
Ustawa przewiduje opłatę za wydanie interpretacji prawnej w wysokości 75 zł. Ma ona stanowić dochód budżetu państwa, Narodowego Funduszu Zdrowia lub samorządu. Nie przeszła proponowana przez lewicę poprawka, aby opłata ta wynosiła 15 złotych.