Kwaśniak: Nowe regulacje dot. zasad udzielania kredytów są niepotrzebne

Warszawa, 22.09.2008 (ISB) - Nowe regulacje dotyczące zasad i kryteriów udzielania kredytów przez banki są niepotrzebne i mogą wywołać niepotrzebne zamieszanie na rynku - uważa doradca prezesa Narodowego Banku Polskiego, Wojciech Kwaśniak.

Aktualizacja: 26.02.2017 12:14 Publikacja: 22.09.2008 18:50

Dodatkowe regulacje są niepotrzebne, bo banki same z siebie zaostrzają kryteria przyznawania kredytów. Obowiązujące regulacje prawne, w tym Nowa Umowa Kapitałowa dają szerokie możliwości oddziaływania na te banki, które źle zarządzają ryzykiem"- powiedział Kwaśniak podczas Europejskiego Kongresu Bankowego.

"Uważam, że w obecnej sytuacji należy sprawnie egzekwować te przepisy, które już są, a nie tworzyć nowe"- dodał były Główny Inspektor Nadzoru Bankowego.

Kwaśniak poinformował, że banki nie przestrzegają 9 z 20 punktów zawartych w tzw. rekomendacji "S".

Kilka dni temu przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, Stanisław Kluza poinformował, że KNF pracuje nad nową rekomendacją której celem jest ochrona nieprofesjonalnych uczestników rynku finansowego, a także zwiększenie bezpieczeństwa w sektorze bankowym.

Komisja po przeprowadzeniu analiz stwierdziła bowiem, że zarządzanie ryzykiem kredytowym w polskich bankach w wielu przypadkach nie spełnia jej oczekiwań.

"Od jesieni ubiegłego roku mówiłem, że banki powinny zaostrzyć procedury kredytowe. Nowe reguły w obecnej sytuacji na rynkach finansowych spowodują niepotrzebne zamieszanie, a także zaburzenia w relacjach banków z klientami"- powiedział Kwaśniak.

Dokument wprowadzający nowe reguły - czy to w formie rekomendacji, czy też regulacji - ma zostać przyjęty jeszcze w tym roku. (ISB)

amo/mtd

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego