RPP uznała jednak, że wobec utrzymującej się niepewności co do skali spowolnienia wzrostu w gospodarce polskiej, pełniejsza ocena perspektyw inflacji będzie możliwa po zapoznaniu się z październikową projekcją inflacji i PKB.
"W ocenie Rady, w średnim okresie prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego jest nadal wyższe niż prawdopodobieństwo, że inflacja będzie niższa od celu. Rada nie wyklucza zatem, że obniżanie inflacji do celu inflacyjnego w średnim okresie będzie wymagało zacieśnienia polityki pieniężnej" - podano w komunikacie.
"Wobec utrzymującej się niepewności co do skali spowolnienia wzrostu w gospodarce polskiej Rada uznała, że pełniejsza ocena perspektyw inflacji będzie możliwa po analizie danych napływających w nadchodzącym okresie oraz po zapoznaniu się z październikową projekcją inflacji i PKB" - czytamy dalej.
Inflacja konsumencka wyniosła w sierpniu 4,8% r/r (poniżej oczekiwań), czyli tyle samo, co w lipcu. Cel inflacyjny banku centralnego to 2,5% +/- 1 pkt proc.
"Na utrzymanie się inflacji na podwyższonym poziomie złożyły się przede wszystkim wysoka, choć obniżająca się, dynamika cen żywności i paliw oraz wzrost dynamiki cen części usług i nośników energii. Rada podtrzymuje ocenę, że w najbliższych miesiącach inflacja utrzyma się powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego, co w dużym stopniu będzie rezultatem wysokiej rocznej dynamiki cen żywności oraz cen regulowanych, w tym cen energii" - komentuje RPP.