GPW wciąż zamierza kupić praski parkiet

Aktualizacja: 26.02.2017 12:08 Publikacja: 25.09.2008 07:24

Warszawska giełda złoży ofertę przejęcia swojej praskiej odpowiedniczki. Zadeklarował to wczoraj prezes GPW Ludwik Sobolewski. Nie wydaje się jednak, by warszawska giełda była faworytem w wyścigu po Burzę Cennych Papiru Praha.

Prezes Sobolewski zapowiedział w Radiu PIN, że odpowiednie dokumenty trafią do Czech "w najbliższych dniach". Przyznał on jednocześnie, że GPW już raz tego lata dostała stamtąd "czarną polewkę", ale nie nazwał tego porażką. - Zostaliśmy po prostu wyeliminowani z procesu (szukania inwestora - red.). Półoficjalnie czy niemal oficjalnie było to uzasadnione w ten sposób, że jesteśmy giełdą państwową - przyznał Sobolewski.

Fiasko starań GPW o praską giełdę może, zdaniem Sobolewskiego, bardzo utrudnić konsolidację regionalnych parkietów, prowadzoną pod przewodnictwem Warszawy. - Byłem w Pradze kilkakrotnie w ostatnich tygodniach, próbując przekonać do pewnej koncepcji współpracy regionalnej. To jest ostatnia chwila, żebyśmy coś tutaj w regionie zrobili wspólnie. Bo jeżeli giełda w Pradze pójdzie w jakieś inne ręce, to wtedy po prostu rozpocznie się nowy etap niezwykle ostrej konkurencji pomiędzy Warszawą a tamtym rynkiem - stwierdził prezes GPW.

Z informacji, które przeciekały do mediów, od dawna można było wnioskować, że bardziej przychylnym okiem niż na Polaków Czesi spoglądają na innych kandydatów, choćby Wiener Boerse. Austriacy w sierpniu oficjalnie wyrazili chęć złożenia oferty. - Posiadamy ważny i długoterminowy interes w zakupie akcji praskiej giełdy. Chcielibyśmy być partnerem Pragi, który pomoże jej w rozwoju - powiedział wczoraj czeskiej telewizji CTK Michael Buhl, jeden z prezesów Wiener Boerse.

- To, czy oferta GPW zostanie przyjęta, będzie zależało tylko od kryteriów, jakie wyznaczą udziałowcy naszej giełdy. Nie komentujemy tej sprawy - stwierdził w rozmowie z "Parkietem" Jiri Kovarik, rzecznik praskiej giełdy.

Komentarza na temat oferty GPW nie udzielili też nam przedstawiciele największych udziałowców Burzy Cennych Papiru Praha: domu maklerskiego Patria Finance (25 proc. akcji giełdy) i banku Ceska Sporitelna (14,7 proc).

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego