Amerykański plan ustabilizowania sytuacji na rynkach finansowych zakłada wykorzystanie obligacji skarbowych o wartości setek miliardów dolarów. Duża dodatkowa podaż może oznaczać spadek cen papierów skarbowych rządu Stanów Zjednoczonych. Ile takich obligacji mają w swoich portfelach polskie podmioty?
Jak wynika z danych Departamentu Skarbu, w końcu lipca polskie instytucje były posiadaczami amerykańskich papierów skarbowych o wartości 13,9 mld dolarów. W porównaniu z końcem 2007 r. zaangażowanie zwiększyło się o miliard dolarów. W porównaniu z innymi krajami jest ono nadal stosunkowo niewielkie.
Polskie podmioty mają około 0,5 proc. amerykańskich papierów skarbowych znajdujących się w posiadaniu zagranicznych inwestorów. Dla porównania - zaangażowana najmocniej Japonia miała w lipcu papiery amerykańskiego rządu o wartości dochodzącej do 600 mld dolarów.
W przypadku polskich podmiotów największa część zaangażowania przypadała na rezerwy walutowe Narodowego Banku Polskiego. Jaka jest dokładna kwota zaangażowania NBP w amerykańskie papiery skarbowe - nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że bank centralny lokuje wyłącznie w bezpiecznych aktywach. Wiadomo też, że aktywa denominowane w dolarach wciąż stanowią największą część rezerw NBP. W końcu ubiegłego roku na instrumenty dolarowe przypadało 40 proc. rezerw banku centralnego, wynoszących 65,7 mld dolarów.
Niewielka pula amerykańskich papierów skarbowych jest w posiadaniu polskich funduszy inwestycyjnych. Takie aktywa mogą mieć również banki czy firmy ubezpieczeniowe.