Tak wielkiego wsparcia dla gospodarki zmagającej się z odpływem kapitału jednak się nie spodziewano. Rozmiar linii kredytowej może z jednej strony budzić pewien niepokój, że Węgry potrzebują aż tylu pieniędzy. Z drugiej jednak - trudno sobie wyobrazić, by z takimi zasobami nasi bratankowie nie zdołali przezwyciężyć kryzysu finansowego. Dlatego inwestorzy znów rzucili się do kupna węgierskich aktywów. Giełdowy indeks BUX podskoczył o 12 proc., najwięcej od dekady, co wymusiło zawieszenie notowań. Forint zyskał do euro 2,3 proc.
12,5 z 20 mld euro to finansowanie typu stand-by z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Ta kwota stanowi zatem maksymalny rozmiar pożyczki; być może aż takie wsparcie okaże się niepotrzebne. 6,5 mld euro udostępni Węgrom Unia Europejska, która wcześniej prawdopodobnie sama będzie musiała tyle pożyczyć. Miliard dołoży Bank Światowy. Zawarta we wtorek w nocy umowa musi zostać zatwierdzona przez Radę Wykonawczą MFW oraz węgierski parlament, ale przewiduje się, że dojdzie do tego w ciągu miesiąca.
"Rzeczywistość recesji"
"Podstawowe środki przewidziane przez ten program mają poprawić równowagę fiskalną i wzmocnić sektor finansowy" - napisał w oświadczeniu Dominique Strauss-Kahn, dyrektor wykonawczy MFW. W ciągu minionego miesiąca wyschnięcie rynku pieniężnego i odwrót inwestorów od forinta zagroziły wypłacalności konsumentów (zadłużonych w obcych walutach), banków i państwa, któremu ciężko było sprzedać obligacje skarbowe. Jako główne środki zaradcze komunikat wymienia utrzymanie wystarczającej podaży walut zagranicznych oraz odpowiednich współczynników kapitałowych w bankach. Linia kredytowa ma też zmniejszyć potrzeby budżetu państwaPremier Ferenc Gyurcsany przyznał wczoraj, że kraj przygotowuje się na "rzeczywistość recesji". Oszacował, że w przyszłym roku PKB spadnie o 1 proc., po raz pierwszy od 1993 r. Socjaldemokratyczny rząd przed dwoma tygodniami zrewidował projekt budżetu, ograniczając deficyt do 2,9 proc. PKB. To nie koniec cięć wydatków, bo w ramach porozumienia z kredytodawcami Węgry zobowiązały się do zmniejszenia swojej zależności od zagranicznego kapitału poprzez redukcję deficytu.
Zaufanie przede wszystkim