Analitykom BZ WBK udało się wyjść na prowadzenie w naszym ubiegłorocznym rankingu jakości prognoz już w kwietniu, a od połowy roku utrzymywali na tyle bezpieczną przewagę nad konkurentami (ocenialiśmy prognozy 20 krajowych instytucji finansowych), że mogli być niemal pewni zwycięstwa. Maciej Reluga z zespołem w ubiegłym roku najlepiej – w porównaniu z konkurencją – radził sobie z prognozowaniem inflacji, a to z punktu widzenia inwestorów działających na rynku finansowym kluczowe dane, wpływające na decyzje o stopach procentowych.
BZ WBK pierwszy raz znalazł się na pierwszym miejscu naszego całorocznego podsumowania. Nie stało się to jednak przypadkowo – już w kilku poprzednich latach ekonomiści tej instytucji stawali na podium, choć na niższych stopniach. A trzeba pamiętać, że w prognozowaniu danych makro, podobnie jak np. w zarządzaniu aktywami, o kompetencjach świadczy nie jednorazowy sukces, lecz systematyczne utrzymywanie wysokiego poziomu.
Trafne prognozy i przewidywania wskaźników makroekonomicznych, istotne z punktu widzenia inwestorów na rynku finansowym. Ranking prognoz przygotowujemy na podstawie przewidywań zbieranych co miesiąc. W sumie oceniamy około 200 prognoz każdej instytucji. Bierzemy pod uwagę odległość prognozy od faktycznie opublikowanych danych.