Relacje inwestorskie, jako ogół działań podejmowanych przez spółki publiczne w zakresie komunikacji z uczestnikami rynku, pozwalające na przejrzyste i skuteczne zarządzanie przepływem informacji, stanowią obszar szczególnego zainteresowania tak emitentów, jak i inwestorów giełdowych. Relacje te stymulowane są działaniami instytucji runku regulowanego podejmowanymi w porozumieniu z organem nadzoru z jednej strony, z drugiej zaś oczekiwaniami praktyków rynkowych. Zorganizowana w sposób profesjonalny platforma relacji inwestorskich stanowi bowiem jednolite i powszechnie dostępne pole ukazania w sposób całościowy planów, strategii oraz wizji spółki, pozwalając na budowę dobrego jej wizerunku oraz na pogłębienie zaufania inwestorów.
Działania w sferze relacji inwestorskich dotyczą każdego podmiotu ubiegającego się o dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym oraz spółek, których walory są już przedmiotem notowań. Podmioty te są bowiem zobowiązane do realizacji nałożonych przepisami prawa obowiązków informacyjnych oraz określonych standardów w relacjach z aktualnym akcjonariatem spółki publicznej.
[srodtytul]Relacje inwestorskie na gruncie KSH[/srodtytul]
W ostatnich latach coraz częściej podnoszono, iż krajowe regulacje prawne ograniczają możliwości wprowadzania nowoczesnych rozwiązań technologicznych w celu zacieśniania i zintensyfikowania więzi na linii zarząd – inwestor. Znowelizowane 3 sierpnia 2009 roku przepisy kodeksu spółek handlowych wyszły naprzeciw zgłaszanym postulatom. Z jednej strony otwierają furtkę dla czerpania z udogodnień, jakie niosą za sobą powszechne już możliwości techniczne, z drugiej zaś upraszczają i dostosowują do potrzeb rynku elementy pozwalające na bezpośrednie zaangażowanie poszczególnych akcjonariuszy. Wprowadzone rozwiązania, jak można przypuszczać, przyczynią się również w znacznym stopniu do ograniczenia, a z czasem może i do wyeliminowania patologicznych sytuacji oderwania organów zarządzających i nadzorujących emitenta od jego właścicieli – akcjonariuszy.
Obecnie na spółki publiczne nałożono liczne obowiązki związane z odbyciem i przebiegiem walnego zgromadzenia. I tak poza dotychczas uprawnionymi podmiotami takimi jak zarząd, rada nadzorcza oraz osoby wskazane w odpowiednich zapisach statutu, w nowych regulacjach do zainicjowania forum właścicielskiego uprawnieni zostali akcjonariusze reprezentujący co najmniej połowę kapitału zakładowego. Od lat postulowaną zmianą jest także sposób zwoływania walnego zgromadzenia spółki publicznej. Aktualnie dokonuje się tego poprzez ogłoszenie na stronie internetowej spółki, zamieszczane na co najmniej 26 dni przed jego terminem. Tym samym kodeks spółek handlowych nakłada na podmioty, jakimi są spółki publiczne, obowiązek redagowania samej witryny internetowej oraz monitorowania wiadomości w jej ramach zamieszczanych. Z punktu widzenia drobniejszych inwestorów, niejednokrotnie odgrywających ogromną rolę w akcjonariacie spółki publicznej, duże znaczenie mają również rozwiązania umożliwiające głosowanie korespondencyjne czy też drogą elektroniczną.