.
Zdaniem analityków RPP może zdecydować się na obniżki stóp procentowych, kiedy inflacja spadnie do poziomów zbliżonych do celu i pojawią się twarde dowody na spowolnienie gospodarki. W ich ocenie, polityka pieniężna może zostać poluzowana najwcześniej w marcu przyszłego roku. To, co osłabia perspektywy złotego, to niemalejący deficyt na rachunku obrotów bieżących.
„Wszystko to sugeruje umiarkowane nastawienie w kierunku umocnienia złotego. Jednakże wykresy korelacji pokazują, że złoty jest obecnie jedną z najbardziej wrażliwych na wahania euro walut gospodarek wschodzących, co pokazuje, że jeśli euro przestanie się umacniać do dolara, złoty może być silnie podatny na osłabienie" – głosi raport.
Analitycy DB podwyższyli rekomendację dla polskiego długu do „przeważaj w portfelu" z „neutralnie". Ich zdaniem dla polityki fiskalnej kluczowe są najbliższe miesiące, które pokażą, jakie działania zamierza podjąć rząd, by ciąć deficyt.
„Wstępne sygnały są takie, że?rząd może zrewidować założenie tempa wzrostu PKB na przyszły rok do około 3?proc." – napisali.