Jeśli przejęcia, to najlepiej za granicą – ocenili uczestnicy Forum Polski Węgiel 2011. Kopex, producent maszyn górniczych, właśnie poza granicami kraju szuka takich możliwości. – W Polsce nie jesteśmy już zainteresowani akwizycjami – powiedział prezes Kopeksu Marian Kostempski.
Plan konsolidacji w branży węglowej trudno będzie przeprowadzić. Niezrealizowany projekt połączenia Węglokoksu i Katowickiego Holdingu Węglowego oraz nieudana próba przejęcia Bogdanki przez New World Resources pokazują, że takie transakcje muszą być bardzo dobrze przygotowane.
KHW i Węglokoks wrócą do tematu?
– Temat fuzji został odłożony, nie przesądzam, kiedy wróci i w jakiej formule. To decyzja właściciela – powiedział prezes KHW Roman Łój na forum w Katowicach. Bogusław Oleksy, wiceprezes Węglokoksu, przypomniał, że połączenie z KHW miało być bardziej strategicznym aliansem niż typowym przejęciem. – Niesmak pozostał. Zarządy włożyły wiele pracy, winna jest strona społeczna – ocenił Oleksy. Kilka tygodni temu Węglokoks podpisał strategiczne porozumienie z Kompanią Węglową, efekty tej współpracy mają być widoczne za 12–18 miesięcy. Dodatkowo przejmuje od niej Hutę Łabędy, na polskim rynku interesuje się m.in. Węglozbytem. Sama Kompania zaś jest w trakcie przygotowywania nowej strategii, którą ujawni na początku 2012 r.
– Nie planujemy sprzedaży kopalń, jesteśmy otwarci na przejęcia – deklaruje Joanna Strzelec-Łobodzińska, prezes Kompanii.
Zdaniem ekspertów ewentualna ponowna próba przejęcia Bogdanki będzie trudna do przeprowadzenia. Rok temu nie udało się to NWR, Jastrzębska Spółka Węglowa deklarowała wtedy, że to ona może przejąć Lubelski Węgiel. Teraz jednak przyznaje, że do takiej transakcji potrzeba dużo pieniędzy. – Nie kontynuujemy projektu przejęcia Bogdanki. Nie mamy planów dotyczących przejęć czy fuzji. Dajemy sobie czas na podnoszenie efektywności, uporządkowanie działalności – podkreślił Jarosław Zagórowski, prezes JSW, przypominając, że jego firma zrealizowała zaplanowane w prospekcie akwizycje – m.in. wałbrzyskiej koksowni Victoria. Zagórowski zapewnił jednak, że jeśli pojawią się ciekawe projekty powiększenia bazy surowcowej, to spółka je rozważy. A Bogdanka?