Era węgla jeszcze się nie kończy

Gdy elektrownie staną się bardziej efektywne, emisja CO2 się zmniejszy i nie trzeba będzie uciekać od węgla – oceniła branża górnicza na forum „Parkietu” i „Rzeczpospolitej”

Aktualizacja: 24.02.2017 03:15 Publikacja: 26.11.2011 21:25

Uczestnicy forum przekonywali, że Polska musi powiedzieć „nie” dekarbonizacji, zwłaszcza że prognozy

Uczestnicy forum przekonywali, że Polska musi powiedzieć „nie” dekarbonizacji, zwłaszcza że prognozy mówią, iż udział węgla w „miksie” energetycznym będzie za kilkanaście lat większy niż ropy.

Foto: Archiwum, Tomasz Jodłowski tj Tomasz Jodłowski

 

– Najlepszym sposobem redukcji emisji dwutlenku węgla jest budowa bardziej efektywnych elektrowni – uważają uczestnicy Forum Polski Węgiel 2011, które 15 listopada odbyło się w Katowicach. – UE ze względu na kryzys trochę rakiem wycofuje się z bardzo rygorystycznych założeń klimatycznych – oceniła Joanna Strzelec-Łobodzińska, prezes Kompanii Węglowej. Parlament Europejski odrzucił pomysł zwiększenia celu redukcyjnego emisji CO2. W USA jest rok wyborczy, a Chiny nie rozmawiają o globalnym porozumieniu w sprawie klimatu. Rosja i Japonia nie chcą się z kolei angażować w ten temat bez Chin.

Unia zmieni myślenie?

– Myślę, że nasz głos ma coraz więcej szans na wysłuchanie. Powinniśmy budować energetykę bardziej efektywną i w ten sposób redukować emisję CO2, w przeciwnym razie jeszcze bardziej podniesiemy ceny energii – dodała Strzelec-Łobodzińska. W raporcie Międzynarodowa Agencja Energii ocenia, że poprawa efektywności elektrowni o 5 proc. skutkuje spadkiem emisji CO2 o 8 proc. I to zdaniem branży węglowej powinien być kierunek rozwoju. 45 proc. efektywności ma mieć planowana przez Kompanię elektrownia węglowa o mocy 900 MW. Zresztą inne spółki

też chcą inwestować w energetykę. Jastrzębska Spółka Węglowa wyda na energetykę do 2015 r. ponad 1 mld zł. Katowicki Holding Węglowy rozważa budowę 40–60 MW mocy energetycznych na swój węgiel niższej jakości w kopalniach Murcki-Staszic i Mysłowice-Wesoła. Czy w takim razie polska prezydencja w UE wzięła pod uwagę stanowisko branży w sprawie pakietu klimatycznego?

– Dobrze się stało, że w wyniku m.in. polskiego sprzeciwu nie doszło do zwiększenia celu redukcji emisji z 20 do 30 proc. Zaoszczędzenie w UE 20 proc. emisji CO2 to w skali globalnej tylko 2 proc., czyli w granicach błędu statystycznego – przekonywał Roman Łój, prezes KHW.

– Wróciły rozsądek i pragmatyzm w polityce klimatycznej. Można ją realizować w sposób rozsądny – ocenił wiceprezes Węglokoksu Bogusław Oleksy. Zdaniem Strzelec-Łobodzińskiej „redukowana" emisja nie zniknie, tylko przeniesie się za granicę razem z fabrykami, które nie będą chciały produkować w UE.

Strzał w stopę

Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, zaznaczył, że Komisja Europejska nie zmienia swojej długookresowej polityki energetycznej. – Założenia są takie same, by do 2050 r. ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o 95 proc. Wyeliminować węgiel, a jeśli będzie dopuszczony, to tylko ze składowaniem CO2 pod ziemią (tzw. CCS) – przypomniał Olszowski.

KE planuje wydanie w ciągu najbliższych 20 lat 20 mld euro na infrastrukturę energetyczną. Po raz pierwszy przeznaczy fundusze na infrastrukturę transportową CO2 (2,5 mld euro). Tymczasem uczestnicy forum skrytykowali technologię wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS) ze względów ekonomicznych i środowiskowych. Wielka Brytania wprowadziła zakaz składowania CO2 pod ziemią, Niemcy wprowadziły obostrzenia. Joanna Strzelec-Łobodzińska przypomniała, że stosowanie CCS obniża sprawność elektrowni. – To jak straszenie dzieci czarnym ludem, bo nikt do końca nie udowodnił wpływu CO2 na ocieplenie klimatu – mówił Roman Łój. – To przypomina oszczędzanie trawy na boisku, gdy piłkarze postanowią skakać na jednej nodze – dodał. Uczestnicy forum ocenili pozytywnie współpracę z rządem w kwestii przygotowania ustawy o akcyzie na węgiel, dzięki której wielu odbiorców będzie jednak z niej zwolnionych (energetyka zawodowa z automatu zgodnie z dyrektywą UE, ale dzięki polskim zapisom także ciepłownictwo, więc ceny ciepła nie wzrosną o zakładane kilkanaście procent).

[email protected]

[email protected]

Gospodarka
Estonia i Polska technologicznymi liderami naszego regionu
Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku