– Obecnie osiągnęliśmy pewną stabilność, która umożliwia nam inwestycje na rzecz poprawy konkurencyjności w regionie – stwierdziła Iwona Sroka, prezes KDPW. Krajowy Depozyt po wymianie własnego systemu informatycznego pracuje obecnie nad wdrożeniem systemu pożyczek papierów wartościowych, który ma udrożnić krótką sprzedaż akcji na GPW. Uczestnicy KDPW będą mogli za pośrednictwem izby rozliczeniowej zgłaszać zapotrzebowanie na papiery służące pokryciu sprzedaży „na krótko". W?założeniu nowe możliwości systemu pozwolić mają na negocjacje dotyczące ceny pożyczanych papierów.
Jednym z priorytetów KDPW na ten rok jest także wprowadzenie rachunków zbiorczych, co pozwoli zagranicznym inwestorom na bezpośredni dostęp do rozliczeń. Uczestnicy Krajowego Depozytu będą mogli prowadzić rachunki zbiorcze dla swoich klientów z zagranicy już od 16 kwietnia. Możliwość bezpośredniego rozliczania się w KDPW ruszy w połowie roku, i – jak wynika z relacji osób związanych z rynkiem – budzi spore zainteresowanie zachodnich banków inwestycyjnych.
Dla GPW kluczowym projektem jest z kolei wymiana Warsetu na nowy system transakcyjny kupowany od NYSE Euronext. – Na całym świecie to giełdy wdrażają najnowsze technologie, z których korzystają ich członkowie. Obszar usług informatycznych stanowi nowe potencjalne źródło przychodów – przyznała Lidia Adamska, członek zarządu warszawskiej giełdy.
Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak docenił wysiłki obu instytucji w zakresie poprawy technologii. – Wciąż pozostaje sporo do zrobienia w relacji drobni inwestorzy – spółki, m.in. w kwestii zrozumiałości komunikatów emitentów – podkreślił. Zapowiedział także walkę z obchodzeniem wymogu prospektowego poprzez prywatne emisje.