Agencja ratingowa Moody's Investors Service obniżyła do oceny (P)Baa3 z oceny (P)A3 potencjalny rating dla długu podporządkowanego PKO BP w ramach programu emisji euroobligacji (MTN) w związku z wycofaniem przez Moody's założenia dotyczącego systemowego wsparcia dla tej klasy długu - podał bank w komunikacie. Jak poinformowano, obniżka ta jest wynikiem przeglądu zainicjowanego w listopadzie 2011 roku w zakresie ponownej oceny założenia, co do systemowego wsparcia dla długów podporządkowanych grupy banków europejskich.

- Decyzja agencji dotyczy długu podporządkowanego w walutach obcych w ramach programu MTN. Tymczasem bank nie posiada takiego długu oraz nie zamierza go emitować, tym samym zmiana tego ratingu nie ma dla nas znaczenia – mówi Elżbieta Anders, rzecznik prasowy PKO BP.

Dodaje, że wprawdzie decyzja jest dla banku neutralna,  niemniej jednak ocena przedstawiona przez agencje jest nieuzasadniona, ponieważ nie wynika z kondycji banku, polskiego sektora bankowego i sytuacji gospodarczej Polski, która jest  bardzo dobra, tylko z problemów związanych z kryzysem w strefie euro i przekonaniem Moody'sa, że takie same zasady wsparcia ważnych systemowo banków będą dotyczyły instytucji finansowych i krajów w strefie euro oraz poza nią, co nie ma pokrycia w faktach. - Polska jest w całkowicie odmiennej i lepszej sytuacji niż większość krajów strefy euro, w ostatnich miesiącach poprawiła się sytuacja fiskalna w naszym kraju, tym samym, nie ma żadnego racjonalnego uzasadnienia dla zmiany oceny w tym momencie – podkreśla.

„Obniżenie ratingu długu podporządkowanego liderowi sektora bankowego w Polsce  jest bezpodstawne, ponieważ bank posiada bardzo wysoką jakość kapitałów, wysokie współczynniki adekwatności kapitałowej, niski poziom dźwigni finansowej oraz bardzo solidną pozycję płynnościową. Dobra pozycja finansowa banku, potwierdzona także w stress testach EBA i Komisji Nadzoru Finansowego, oznacza, że nawet przy założeniu braku wsparcia systemowego ocena ratingowa powinna być na wysokim poziomie. PKO BP pozyskał w 2009 r. kapitał na rozwój, co wskazuje na pozytywny odbiór banku wśród inwestorów nawet w sytuacji kryzysowej.  Główny akcjonariusz banku wspiera wzmocnienie bazy kapitałowej PKO BP, czemu dał wyraz decydując o wypłacie dywidendy w wysokości 40 proc. zysków za 2011 rok,  zgodnie z rekomendacją zarządu – napisano w oświadczeniu wydanym przez PKO BP.