W ostatnich latach odnotowano potężny wzrost aktywności ze strony azjatyckich firm. Okazuje się, że aż 30 proc. wszystkich międzynarodowych IPO przeprowadziły spółki z Chin, a łączna wartość ich ofert wyniosła 29 mld dolarów.
Gdzie spółki najchętniej debiutują? Niekwestionowanym liderem jest Londyn. Na tamtejszej giełdzie w analizowanym?okresie przeprowadzono aż 480 międzynarodowych ofert o łącznej wartości 110 mld dolarów. Na drugim miejscu uplasowała się nowojorska NYSE. Warszawa w tym zestawieniu wypada całkiem dobrze. W latach 2002–2011 odnotowano tu łącznie 51 debiutów spółek zagranicznych, a łączna wartość ich ofert wyniosła 24 mld zł.
– Z zebranych danych na temat trendów oraz wypowiedzi ankietowanych osób wynika, że warszawska giełda ma realną szansę na dalsze zwiększanie swojej roli jako centrum finansowego Europy Środkowo-Wschodniej – uważa Filip Gorczyca, menedżer w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.
Podkreśla zarazem, że niezbędne jest dalsze zwiększenie zaufania inwestorów do naszego rynku. Jego zdaniem to właśnie brak odpowiedniego poziomu ochrony inwestorów i standardów ładu korporacyjnego uniemożliwił rozwój wielu giełdom w innych krajach naszego regionu.
– Jeśli to się uda, to w ciągu następnej dekady będziemy obserwować dalszy wysyp zagranicznych debiutów na GPW. Zwłaszcza że według uczestników ankiety w nadchodzących latach czeka nas druga fala IPO z rynków wschodzących, czyli też z krajów Europy Środkowo-Wschodniej – mówi.