Opera odpisała 50 proc. wartości obligacji PBG oraz 100 proc. należnych z ich tytułu odsetek jeszcze w czerwcu tego roku, kiedy spółka budowlana ogłosiła upadłość układową.
W ostatnich dniach fundusze Opery nie odnotowały dużych jednorazowych spadków stopy zwrotu, prawdopodobnie TFI przeceniało je stopniowo. Od początku roku wszystkie fundusze Opery, które w portfelach miały obligacje PBG, są na plusie.
Przy okazji jeden z funduszy zarządzanych przez Opera TFI, który zainwestował w obligacje PBG – Novo Papierów Dłużnych (10,5 proc. na plusie od początku roku) zmienia politykę inwestycyjną. Od 1 grudnia będzie funduszem obligacji skarbowych.
„Udział obligacji emitowanych lub gwarantowanych przez Skarb Państwa lub inne kraje Unii Europejskiej i OECD będzie wynosić co najmniej 90 proc. wartości aktywów. Obecnie instrumenty dłużne inne niż skarbowe stanowią ok. 14,5 proc. wartości aktywów netto, a średniorocznie ich udział wynosił 16–18 proc. wartości aktywów netto, co pokazuje, że miały one ograniczony wpływ na osiągnięte stopy zwrotu" – podała Opera w komunikacie.
PBG zapowiadało, że na przełomie listopada i grudnia będzie gotowe do rozmów o wstępnych propozycjach układowych z wierzycielami. TFI wyraźnie nie wierzą w to, że porozumienie będzie korzystne z ich perspektywy i wolały spisać na straty obligacje spółki.