Zachęty podatkowe dla emitentów i inwestorów, wspieranie długoterminowego oszczędzania to tylko przykłady inicjatyw, które ich zdaniem mogłyby tchnąć w rynek nowy życie. Wydaje się jednak, że liczne apele czy też dyskusje na ten temat trafiają w próżnię. Aby bowiem słowa przekuć w czyny, potrzebna jest dobra wola strony rządowej. Ministerstwo Finansów, owszem, podkreśla, że rynek kapitałowy jest ważny, ale zmiany chociażby w zakresie podatkowym są trudne do przeprowadzenia.
„Ministerstwo Finansów świadome znaczenia rynku kapitałowego dla rozwoju gospodarczego kraju z zainteresowaniem podchodzi do wszelkich propozycji mających na celu eliminację barier inwestycyjnych na rynku kapitałowym, również tych podatkowych. Podkreślenia przy tym wymaga, że ewentualne działania w tym zakresie muszą odbywać się z uwzględnieniem realiów budżetowych państwa" – czytamy w oświadczeniu, jakie MF przysłało w odpowiedzi na pytania „Parkietu".
W kolejnych zdaniach resort przechodzi do szczegółów i rozwiewa wątpliwości. „Obowiązujące zasady opodatkowania rynku kapitałowego niewątpliwie są jednym z elementów wpływających na jego konkurencyjność i, jak się może wydawać, najprostszym sposobem ożywienia krajowego rynku kapitałowego. Należy jednak pamiętać, iż jest to tylko jeden z elementów, z pewnością nie najważniejszy, jaki może sprzyjać pozytywnemu postrzeganiu danego rynku przez inwestorów" – czytamy w oświadczeniu MF. Wiele więc wskazuje na to, że ci, którzy liczyli chociażby na zachęty podatkowe dla podmiotów decydujących się na upublicznienie, będą musieli obejść się smakiem.
„Odnosząc się jednakże do postulatu zróżnicowania stawki podatkowej podatku dochodowego od osób prawnych poprzez zmniejszenie jej dla notowanych spółek giełdowych, Ministerstwo Finansów zauważa, iż tego rodzaju uprzywilejowanie zachwiałoby konstytucyjną zasadą równości wobec prawa i spowodowało dyskryminację w traktowaniu podmiotów (podatników) objętych ustawą o podatku dochodowym" – brzmi oficjalne stanowisko ministerstwa. Nie zapowiada się również, aby resort miał podjąć działania wspierające inwestorów indywidualnych.
– Odpowiadając na pytanie dotyczące wprowadzenia zachęt podatkowych dla inwestorów giełdowych w postaci obniżenia lub zniesienia podatku od zysków kapitałowych dla inwestycji na rynku kapitałowym o charakterze długoterminowym, uprzejmie informuję, że aktualnie nie są prowadzone żadne prace legislacyjne w tym zakresie" – podkreślił resort.