Uczestnicy SIGG pytają, czym jest formacja Pin Bar i czy można ją stosować na rynku kontraktów terminowych na akcje, które są dostępne w ramach konkursu. Poniżej spróbujemy wyjaśnić to zagadnienie.
Pin Bar to formacja zapowiadająca zmianę dotychczasowego trendu, składająca się z jednej świecy o charakterystycznym wyglądzie: niewielki korpus (odległość między ceną otwarcia i zamknięcia) oraz długi cień u dołu lub u góry korpusu (wyznaczający cenę minimalną lub maksymalną). Formacje te są najskuteczniejsze, gdy pojawiają się podczas budowania potencjalnego dołka lub szczytu albo podczas kończenia korekty trendu.
Pin Bar zapowiadający zwyżki ma wąski korpus w górnej części świecy i długi, dolny cień (patrz świeca po prawej stronie na obrazku obok). Długi cień interpretuje się jako uaktywnienie popytu po osiągnięciu danego minimum. Kolor korpusu ma mniejsze znaczenie, ale jeśli będzie biały, to silniejszy będzie sygnał kupna. Takich formacji należy poszukiwać podczas spadkowych korekt (np. gdy notowania dochodzą do linii trendu lub średniej kroczącej) lub przy dolnej granicy konsolidacji (np. gdy jednocześnie oscylatory RSI i stochastic wskazują wyprzedanie).
Spadkowy Pin Bar natomiast ma korpus w dolnej części świecy i długi, górny cień. Jeśli korpus będzie czarny, to sygnał sprzedaży będzie silniejszy. Cień interpretuje się jako aktywację podaży po osiągnięciu lokalnego maksimum. Takiego Pin Bara należy poszukiwać podczas budowania wzrostowych korekt lub w momencie, gdy notowania dochodzą do górnej granicy konsolidacji.
Opisywane formacje mają charakter uniwersalny, co oznacza, że można je z powodzeniem stosować na rynku akcyjnym, walutowym czy właśnie na wykresach kontraktów terminowych.