Badania procesu kształtowania cen stanowią istotny nurt badań mikrostruktury rynku poruszanych we współczesnej literaturze rynków kapitałowych. W centrum zainteresowania niniejszego opracowania są skoki, czyli gwałtowne zmiany cen, mające znaczenie z punktu widzenia pomiaru ryzyka, zarządzania nim, alokacji aktywów w portfelach, jak również wyceny instrumentów pochodnych. Zarówno dla inwestorów, jak i dla organizatorów obrotu, ważne jest, jak rynek zachowuje się przed i po wystąpieniu skoków i jakie są przyczyny ich występowania. Celem niniejszego badania jest opisanie dynamiki zmian miar płynności w okresie występowania znaczących zmian cen.
Do podstawowych kwestii poruszanych w badaniach płynności trzeba zaliczyć pytanie o źródła skoków cenowych. Zwykle wyróżnia się dwa takie źródła: napływ informacji bądź szoki płynności. Jakkolwiek największe co do wartości bezwzględnej stopy zwrotu obserwowane w szeregach indeksów giełdowych najczęściej związane są z ogłoszeniami wskaźników makroekonomicznych, to jednak tylko pewna część wykrytych skoków powiązana jest z napływem informacji makroekonomicznych bądź z napływem informacji publicznych ze spółek.
Drugą istotną dla badaczy kwestią jest to, jakie zmiany w płynności obserwuje się w okresie skoków. Na rynkach obligacji opisano fakt stylizowany, polegający na tym, że w okresach poprzedzających ogłoszenia informacji publicznych (np. wskaźników makroekonomicznych) dilerzy wycofują zlecenia w celu uniknięcia niekorzystnych zmian cen. Wpływa to na poszerzenie spreadów i zmniejszenie głębokości rynku, co potencjalnie może skutkować większymi zmianami cen w momencie ogłoszenia informacji.
W niniejszej pracy skoncentrowano się na dynamice płynności wokół skoków w cenach akcji. Wykorzystano dane dotyczące wysokości cen transakcyjnych, najlepszych ofert kupna i sprzedaży oraz wielkość obrotu siedmiu najbardziej płynnych spółek notowanych na GPW w Warszawie w ostatnich trzech miesiącach 2012 r. Ze względu na stosunkowo nieliczne przypadki znalezienia związków przyczynowych między skokami w cenach a informacjami, w badaniu wzięto pod uwagę wszystkie wykryte skoki, bez względu na źródła ich występowania.