Zacznijmy od tego, że wstęgi Bollingera składają się z trzech linii: prostej średniej kroczącej oraz dwóch biegnących wzdłuż niej linii, oddalonych od średniej o krotność odchylenia standardowego (miara zmienności). Twórca wskaźnika John Bollinger zalecał, by stosować 20-okresową średnią i dwukrotność odchylenia. Jego zdaniem tak rozstawione linie powinny pomieścić znaczną większość danych (według reguł statystycznych w tzw. rozkładzie normalnym obszar o szerokości dwóch odchyleń standardowych obejmuje 95 proc. wszystkich obserwacji). Warto jednak zaznaczyć, że różne parametry wskaźnika będą różnie „współpracować" z danym wykresem, dlatego należy przetestować kilka różnych wariantów dla danego instrumentu, zanim wybierzemy ten właściwy. Można to zrobić przy użyciu modułu testującego, który znajduje się w programach do analizy technicznej, np. w AmiBrokerze.
Jeśli chodzi o interpretację, to szerokość wstęg można traktować jako miernik ryzyka. Jeśli wstęgi rozszerzają się, jest to sygnał rosnącej zmienności i zwiększonego ryzyka. W takiej sytuacji należy rozważyć zmniejszenie zaangażowania kapitałowego na danym rynku. Z kolei zwężające się wstęgi to oznaka spadającej zmienności, a co za tym idzie – mniejszego ryzyka. Z czysto technicznego punktu widzenia wąska wstęga to oznaka konsolidacji, a jej rozszerzanie się to sygnał nabierania siły przez trend wzrostowy lub spadkowy.
Warto przy tym pamiętać, że konsolidacje są zazwyczaj okresem przejściowym przed wejściem w fazę silnego trendu. Dlatego wstęgi położone blisko siebie można traktować jako zapowiedź nowego, silnego ruchu. Im bardziej ciasne ułożenie linii, tym silniejszego wybicia należy się spodziewać.
Jeśli chodzi o zachowanie kursu względem wstęg, to należy je rozpatrywać w kategoriach technicznych barier. I tak, górna wstęga to ruchoma linia oporu, a dolna stanowi wsparcie. Przebicie jednego z poziomów to potencjalny sygnał rozpoczęcia nowego trendu o kierunku zgodnym z kierunkiem wybicia. Z kolei odbicie od wsparcia/oporu stanowi zapowiedź ruchu powrotnego. PZ