Agencja Fitch planuje przegląd ratingów banków z dużymi portfelami kredytów walutowych w ciągu najbliższego miesiąca. Fitch ocenia, że nowy podatek bankowy i propozycja przewalutowania kredytów mieszkaniowych osłabi pozycje kredytowe banków w Polsce i będzie stanowić presję na ich ocenę wiarygodności kredytowej VR (Viability Ratings).
Skala tego zjawiska nie jest znana, ponieważ nie wiadomo jak banki zareagują na podatek od aktywów oraz nie wiadomo jak będzie wyglądać ostateczny projekt ustawy o przewalutowaniu.
Według Fitch, największy wpływ podatku bankowego dotyczyć będzie banków o słabszej zyskowności, w tym Banku Ochrony Środowiska i Getin Noble Banku, z kolei wpływ na ratingi VR w przypadku, Banku Millennium i Alior Banku może być mniejszy.
Zdaniem agencji, ratingi oceniające ryzyko niewypłacalności IDR (Issuer Default Ratings) znajdą się pod mniejszą presją, ponieważ wiele z nich jest uzależniona od ratingu podmiotu dominującego. Presję na obie oceny mogą wywoływać gorsza zyskowność i wypłacalność banków, prognozowane przez Fitch jako skutek podatku bankowego. Z powodu przewalutowania narażone są najbardziej banki mające wysoką ekspozycję na kredyty walutowe w stosunku to kapitału podstawowego, czyli Getin, Millennium, mBank, BOŚ i Eurobank. Zaangażowany jest też BZ WBK, ale ma on większą zdolność absorpcji ewentualnych strat z powodu wyższych kapitałów.
W listopadzie 2015 roku Fitch przeanalizował ratingi Pekao SA, BZ WBK, ING Banku Śląskiego i Banku Handlowego i wówczas stwierdził, że wprowadzenie podatku bankowego będzie miało tylko umiarkowaną presję na ratingi VR.