Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 11.04.2016 06:19 Publikacja: 11.04.2016 06:19
Foto: Archiwum
Ostatnie lata nie były dobre dla polskiego rynku akcji. Skąd więc pomysł, by Grupa Templeton stworzyła specjalny fundusz dla tego rynku?
Jesteśmy obecni na polskim rynku od 1997 r. Od tego momentu działa w Warszawie biuro, które zajmuje się głównie analizami dotyczącymi naszego regionu, ze szczególnym uwzględnieniem Polski, jego makroekonomii czy spółek notowanych na warszawskiej giełdzie. W 2005 r. rozpoczęliśmy dystrybucję funduszy typu SICAV. Staliśmy się największym dystrybutorem zagranicznych funduszy i doszliśmy do wniosku, że czas wykorzystać naszą wiedzę, gromadzoną przez blisko 20 lat obecności na polskim rynku, wspartą naszym globalnym doświadczeniem. Podjęliśmy decyzję o uruchomieniu lokalnego funduszu skierowanego do polskich inwestorów. Mamy doświadczenie w zarządzaniu lokalnym, wraz z uruchomieniem Templeton Asset Management warszawskie biuro Templetona stało się 15. tego typu biurem na świecie. W obszarze lokalnych funduszy globalną ekspansję rozpoczęliśmy w 1993 r. od Indii. Uruchamiamy w Polsce trzy fundusze: Templeton Wzrostowych Akcji Polskich, którym będę zarządzał ja, Franklin Elastycznego Dochodu, którym będzie zarządzał Michał Oleszkiewicz, i Franklin Zmiennej Alokacji, którym będzie zarządzał Matthias Hoppe z Frankfurtu. Pierwszy z nich jest funduszem akcyjnym, drugi funduszem obligacyjnym, trzeci jest funduszem wielu klas aktywów, którego celem będzie osiąganie stóp zwrotu przewyższających WIBOR 3M w następujących po sobie okresach pięcioletnich.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Planowane przez rząd inwestycje trudno uznać za przełomowe. Kluczowe obecnie jest to, by je odpowiednio wykorzystać – mówi Piotr Bielski, dyrektor departamentu analiz ekonomicznych w Santander BM.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Polska sprzeciwi się traktatowi o wolnym handlu z krajami Mercosuru w obecnym kształcie – oznajmił premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem Rady Ministrów. Problem w tym, ze umowa z Mercosur nie ma jeszcze ostatecznego kształtu, bo negocjacje trwają.
Według Instytutu Gospodarki Międzynarodowej Petersona Economic Sanctions Reconsidered jedynie 34 proc. ze 174 badanych przypadków zastosowania sankcji w XX wieku odniosło sukces.
Po porażce 1:2 z Holandią Polska mierzy się w drugim meczu fazy grupowej Euro 2024 z Austrią. Początek meczu - o godzinie 18.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Ze Stanisławem Waczkowskim, wiceprezesem Ipopemy Securities i szefem zespołu maklerskiego w tej spółce, rozmawia Konrad Krasuski
Wobec szybkiego starzenia się ludności w Polsce automatyzacja z nią związana będzie raczej łagodziła problem deficytu pracowników, niż powodowała wzrost bezrobocia – mówi Piotr Lewandowski, prezes Instytutu Badań Strukturalnych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas