– Nasza emisja spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem rynku. Popyt ze strony inwestorów wskazuje na duże zaufanie do modelu biznesowego oraz strategii banku. Planujemy kolejną emisję obligacji jesienią tego roku – mówi Radosław Księżopolski, wiceprezes Euro Banku.

Termin zapadalności obligacji wynosi 3,5 roku. Popyt na obligacje niemal dwukrotnie przekroczył ofertę, a cena ukształtowała się na niezłym dla banku poziomie mimo trudnego otoczenia rynkowego – WIBOR 6M plus marża 120 pb.

Łączna wartość Programu Emisji Obligacji wynosi maksymalnie 2 mld zł. Organizatorami emisji są Societe Generale Oddział w Polsce oraz mBank. Oferta obligacji była kierowana do instytucji finansowych – funduszy inwestycyjnych, towarzystw ubezpieczeniowych i emerytalnych. Bank w ramach pierwszej emisji w listopadzie 2015 r. wyemitował 3-letnie obligacje o łącznej wartości 240 mln zł, których oprocentowanie było nieznacznie niższe niż teraz (WIBOR 6M plus marża 115 pb).

Stabilność finansowa banku od kwietnia 2015 roku jest oceniana przez agencję ratingową Fitch Ratings. Euro Bank należy do najwyżej ocenianych polskich banków. Rating IDR na poziomie A- wskazuje silną zdolność banku do obsługi zobowiązań finansowych.

W ostatniej aktualizacji oceny banku, przeprowadzonej 29 lutego 2016 r., agencja podwyższyła Viability Rating eurobanku z bb- na bb. W komunikacie podkreślono adekwatny bufor kapitałowy banku, utrzymującą się rentowność operacyjną, relatywnie wysoki (ale stabilny) apetyt na ryzyko oraz komfortową sytuację kapitałową i płynnościową w związku z finansowaniem długoterminowym (zarówno w lokalnej, jak i zagranicznej walucie).