Getin Noble Bank otrzymał od Komisji Nadzoru Finansowego przedłużenie do 12 sierpnia terminu na przekazanie kolejnej wersji tzw. planu trwałej poprawy rentowności (czyli programu naprawczego).

To efekt dodatkowych uwag zgłoszonych przez KNF, która w połowie czerwca zleciła temu szóstemu największemu bankowi w Polsce weryfikację i uzupełnienia programu postępowania naprawczego. KNF oczekiwała wtedy, że bank przekaże je w najkrótszym możliwym terminie, nie później niż w ciągu miesiąca. – Pismo nadzoru nie wpływa jednak na realizację planu trwałej poprawy rentowności – mówił wtedy Wojciech Sury, rzecznik GNB. Bank ani KNF nie ujawnili jednak, jakich elementów dotyczy konieczność uzupełnienia.

Sprawa jest o tyle istotna, że ma wpływ na to, czy bank zapłaci wprowadzony od lutego nowy podatek od instytucji finansowych (stawka 0,44 proc. od wielkości aktywów pomniejszonych o fundusze własne). Zgodnie z ustawą nowej daniny nie płacą instytucje objęte programami naprawczymi. GNB zapłacił podatek za luty i marzec w łącznej kwocie 38 mln zł. Bank od 21 marca realizuje plan trwałej poprawy rentowności, w rozumieniu art. 142 prawa bankowego. Właśnie wtedy złożył wniosek o zatwierdzenie programu naprawczego. – Zgodnie z prawem GNB jako instytucja realizująca plan naprawczy nie jest objęty podatkiem bankowym począwszy od kwietnia - mówił w połowie czerwca Sury.

Dla GNB to ważna sprawa, bo w tym roku, gdyby zapłacił podatek w każdym z 11 miesięcy od początku jego obowiązywania w lutym, kwota sięgnęłaby 200 mln zł, czyli mogłaby stanowić połowę całego rocznego wyniku netto jaki bank osiągał w ostatnich latach.