Na rynku głównym GPW notowanych jest 431 spółek, a ich łączna wartość przekracza bilion złotych, z czego 570 mld zł przypada na firmy krajowe. Sprawdziliśmy, które kancelarie podatkowe są najbardziej aktywne w obsłudze giełdowych firm (pod uwagę braliśmy tylko emitentów z rynku głównego).
W tym roku w walce o pałeczkę lidera liczyły się w zasadzie tylko dwie firmy: PwC i KPMG. Obie wypadły świetnie: pierwsza w 2020 r. obsługiwała 118 giełdowych spółek, a druga 112. Wysoka trzecia pozycja przypadła firmie Paczuski Taudul, a za nią uplasowały się Deloitte, EY, CMS, Crido i GWW. Dobrze w tegorocznym zestawieniu, z kilkunastoma spółkami giełdowymi na koncie, wypadły też: Rymarz Zdort, Grant Thornton, Mariański Group, Dentons, Olesiński i Wspólnicy, Baker McKenzie, Alto Tax i TPA Poland.
Obowiązków przybywa
Spółki giełdowe to jedne z największych podmiotów funkcjonujących w gospodarce, co wiąże się również z największą liczbą nałożonych na nie obowiązków formalnych i sprawozdawczych.
– W podmiotach giełdowych widzimy bardzo duże nastawienie na zapewnienie zgodności z przepisami prawa (compliance). Spółki te poszukują wsparcia w interpretacji nowo wdrażanych przepisów oraz zapewnieniu właściwego wprowadzenia wynikających z nich obowiązków – komentuje Jan Wacławek, partner zarządzający działem prawno-podatkowym PwC. Wtóruje mu Mirosław Michna, partner w dziale doradztwa podatkowego w KPMG.
– Z pewnością jako długoterminową zmianę na rynku usług doradztwa podatkowego należy wskazać właśnie nacisk na usługi wspomagające compliance firm w zakresie ich obowiązków podatkowych – mówi Michna. Zwraca też uwagę na wzrastający z roku na rok zakres obowiązków sprawozdawczych w sferze podatków w postaci chociażby informacji o cenach transferowych, raportowania schematów podatkowych czy dokumentowania należytej staranności przy ustalaniu obowiązków związanych z poborem podatku u źródła.