Qualcomm chce przejąć Intela. To może być największa technologiczna fuzja od lat

W amerykańskiej branży technologicznej zawrzało po piątkowych doniesieniach o tym, że firma Qualcomm złożyła Intelowi ofertę przejęcia.

Publikacja: 20.09.2024 22:29

Qualcomm chce przejąć Intela. To może być największa technologiczna fuzja od lat

Foto: Adobe Stock

Amerykański producent chipów Qualcomm zwrócił się w ostatnich dniach do Intela, jednego z największych na świecie producentów układów scalonych, z ofertą przejęcia – podał w piątek, 20 września, „Wall Street Journal”, powołując się na osoby bliskie sprawie.

Jeśli transakcja doszłaby do skutku, byłoby to jedno z największych przejęć w światowej branży technologicznej od lat. Kapitalizacja rynkowa Intela sięga obecnie około 96 mld dolarów, Qualcomm zaś – 183,31 mld dolarów.

Czytaj więcej

Intel zamroził wielką inwestycję

Qualcomm przejmie Intela? Szansa dla producenta chipów

Intel jednak nie radził sobie ostatnio najlepiej, a przejęcie przez Qualcomm mogłoby pomóc mu wyjść z trudnego okresu. W sierpniu bieżącego roku Intel zaliczył największy dzienny spadek kursu akcji od ponad 50 lat po tym, jak koncern opublikował rozczarowujące wyniki. W 2024 roku akcje Intela straciły już 53 proc. Inwestorzy wyrażali wątpliwości co do kosztownych planów koncernu projektowania i produkcji chipów.

Rynek zareagował pozytywnie na te zaskakujące donosy. Kurs akcji Intela skoczył w piątek o 8 proc.

Wcześniej w tym tygodniu Intel podjął decyzję o wstrzymaniu wielkich inwestycji w Polsce, Niemczech i Malezji ze względu na straty ponoszone przez dział produkcji mikroprocesorów. – Wstrzymamy nasze projekty w Polsce i w Niemczech na mniej więcej dwa lata, w oparciu o prognozowany popyt rynkowy – poinformował w poniedziałek prezes Intela Pat Gelsinger.

Amerykański gigant wstrzymał tym samym wartą 20 mld zł inwestycję w budowę fabryki chipów w Miękini pod Wrocławiem. W Niemczech zamroził z kolei projekt budowy fabryki półprzewodników w Magdeburgu, w którą zainwestować miał 30 mld euro. Wycofał się także z wartych 7 mld dol. projektów produkcyjnych w Malezji.

Intel z siedzibą w Santa Clara w Kalifornii został założony w 1968 roku. Koncern ma za sobą znacznie lepsze czasy, a jego wartość w pewnym momencie przekroczyła 290 mld dolarów. Gigant jest jednym z wiodących producentów układów scalonych na świecie oraz twórcą mikroprocesorów z rodziny x86, które znajdują się w większości komputerów osobistych.

Qualcomm, którego siedziba mieści się w San Diego w Kalifornii, jest nieco młodszą firmą – działa od 1985 roku i specjalizujące się w komunikacji bezprzewodowej. Koncern opracował między innymi technikę CDMA używaną w telefonach komórkowych i satelitarnych, stworzył znany program do obsługi poczty elektronicznej Eudora, technologię wyświetlaczy IMoD, a także mikroprocesory serii Snapdragon.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?