Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Niemiecki kanclerz Olaf Scholz reprezentuje socjaldemokratów z partii SPD. Wydatki socjalne tnie więc niechętnie. Minister finansów Christian Lindner to zaś polityk liberalnej partii FDP, sprzeciwiającej się podwyższaniu podatków. Fot. Odd ANDERSEN/AFP
Duże gospodarki potrafią być zarządzane w sposób bardzo chaotyczny. Takie wrażenie można odnieść, obserwując co jakiś czas zmagania w Kongresie USA z limitem zadłużenia, prowadzące czasem do chwilowego odcinania finansowania dla administracji federalnej. Wielu europejskich obserwatorów dziwi się wówczas, dlaczego supermocarstwo posiada tak nieefektywne i nadmiernie skomplikowane procedury tworzenia budżetu. Niemcy chyba jednak pozazdrościli ich Amerykanom i kilka lat temu, w okresie przedkryzysowej prosperity, wprowadzili u siebie budżetowy „hamulec” zadłużeniowy. Teraz się to na nich mści. Po tym jak niedawny wyrok Federalnego Trybunału Konstytucyjnego zablokował wykorzystanie części funduszów covidowych na cele związane z zieloną transformacją energetyczną, Niemcy znalazły się w obliczu możliwego fiskalnego paraliżu. W budżecie nagle zabrakło 17 mld euro i trzeba było zamrozić wydatki. W środę, po trudnych negocjacjach z partiami tworzącymi koalicję rządzącą, premier Olaf Scholz ogłosił zażegnanie tego kryzysu. Potrzebne oszczędności zdołano znaleźć, a nawet Zieloni zgodzili się na cięcia wydatków na transformację energetyczną. W Berlinie odetchnięto z ulgą.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych było mniej o 7000, spadając do 221 000 w tygodniu zakończonym 12 lipca, poinformował w czwartek Departament Pracy. To piąty z rzędu tygodniowy spadek. Liczba wniosków jest najniższa od połowy kwietnia.
Amerykanie wciąż otwierają portfele, mimo że zaczynają dotkliwie odczuwać cła prezydenta Donalda Trumpa. Sprzedaż detaliczna wzrosła w czerwcu o 0,6 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem, odrabiając straty po gwałtownym spadku o 0,9 proc. w maju.
Według najnowszych danych, indeks produkcji Rezerwy Federalnej w Filadelfii (Federal Reserve Manufacturing Index) odnotował znaczny wzrost. Wskaźnik, który mierzy względny poziom ogólnej koniunktury w regionie Filadelfii, osiągnął wartość 15,9.
Szef Mety inwestuje miliardy dolarów w rozwój sztucznej inteligencji (AI) swojej firmy, dążąc do stworzenia tzw. superinteligencji, czyli sztucznej inteligencji przewyższającej ludzkie możliwości.
Prezydent USA Donald Trump stwierdził, że jest mało prawdopodobne, by zwolnił Jerome'a Powella ze stanowiska szefa Fedu. Ledwie kilka godzin wcześniej powiedział republikańskim ustawodawcom, że zamierza to zrobić.
Prezydent Trump zapowiedział, że 1 sierpnia mogą zostać wprowadzone wyższe cła sektorowe na farmaceutyki oraz na półprzewodniki.