Berlin wpadł w fiskalną pajęczynę

Zamieszanie związane z niemieckim hamulcem zadłużeniowym poważnie przyczynia się do tego, że gospodarce naszego zachodniego sąsiada grozi kolejny rok spadku PKB. Szkodzi ono również ambitnym planom zielonej transformacji energetycznej.

Publikacja: 17.12.2023 21:00

Niemiecki kanclerz Olaf Scholz reprezentuje socjaldemokratów z partii SPD. Wydatki socjalne tnie wię

Niemiecki kanclerz Olaf Scholz reprezentuje socjaldemokratów z partii SPD. Wydatki socjalne tnie więc niechętnie. Minister finansów Christian Lindner to zaś polityk liberalnej partii FDP, sprzeciwiającej się podwyższaniu podatków. Fot. Odd ANDERSEN/AFP

Foto: ODD ANDERSEN

Duże gospodarki potrafią być zarządzane w sposób bardzo chaotyczny. Takie wrażenie można odnieść, obserwując co jakiś czas zmagania w Kongresie USA z limitem zadłużenia, prowadzące czasem do chwilowego odcinania finansowania dla administracji federalnej. Wielu europejskich obserwatorów dziwi się wówczas, dlaczego supermocarstwo posiada tak nieefektywne i nadmiernie skomplikowane procedury tworzenia budżetu. Niemcy chyba jednak pozazdrościli ich Amerykanom i kilka lat temu, w okresie przedkryzysowej prosperity, wprowadzili u siebie budżetowy „hamulec” zadłużeniowy. Teraz się to na nich mści. Po tym jak niedawny wyrok Federalnego Trybunału Konstytucyjnego zablokował wykorzystanie części funduszów covidowych na cele związane z zieloną transformacją energetyczną, Niemcy znalazły się w obliczu możliwego fiskalnego paraliżu. W budżecie nagle zabrakło 17 mld euro i trzeba było zamrozić wydatki. W środę, po trudnych negocjacjach z partiami tworzącymi koalicję rządzącą, premier Olaf Scholz ogłosił zażegnanie tego kryzysu. Potrzebne oszczędności zdołano znaleźć, a nawet Zieloni zgodzili się na cięcia wydatków na transformację energetyczną. W Berlinie odetchnięto z ulgą.

Pozostało jeszcze 87% artykułu
Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Meta dostanie odszkodowanie za infekowanie WhatsAppa
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Chińska spółka zyskuje na wojnie Indii z Pakistanem
Gospodarka światowa
Zamówienia w niemieckich fabrykach wzrosły w marcu bardziej niż przewidywano
Gospodarka światowa
Niepewność polityczna i handlowa ciąży wskaźnikom koniunktury
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Wstrząsy handlowe przyniosły aprecjację
Gospodarka światowa
Friedrich Merz został kanclerzem Niemiec