Przełomowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe postawił pod znakiem zapytania setki miliardów euro finansowania w ramach funduszy specjalnych – niektóre z nich istnieją od kilkudziesięciu lat – które nie wchodzą w skład zwykłego budżetu federalnego. Administracja Scholza przeznaczyła środki pieniężne z różnych puli na takie inicjatywy, jak ekologizacja produkcji, rozbudowę infrastruktury OZE i ładowania oraz dotacje dla obiektów produkujących akumulatory i półprzewodniki. Wykorzystuje się je również w celu złagodzenia obciążeń gospodarstw domowych i konsumentów wynikających z wysokich cen energii.
Wykorzystanie funduszy specjalnych początkowo umożliwiło Lindnerowi wypełnienie zobowiązania dotyczącego przywrócenia hamulca zadłużenia w budżecie zwykłym w tym roku, nadal przeznaczając środki pieniężne na wsparcie modernizacji bazy produkcyjnej w Niemczech i pomoc w ograniczaniu emisji szkodliwych substancji.
Czytaj więcej
W miarę jak problemy finansowe Niemiec stają się coraz dotkliwsze, coraz częściej pojawiają się wezwania do zawieszenia hamulca zadłużenia kraju.
Trzeba teraz ponownie zawiesić limit zadłużenia, ponieważ z mocą wsteczną należy rozliczyć 37 miliardów euro nowego długu w zmienionym budżecie federalnym na 2023 rok. W obliczu potencjału większego zaciągania pożyczek, po tych wiadomościach niemieckie obligacje przedłużyły spadek, dodając papierom 10-letnim aż sześć punktów bazowych wzrostu, do 2,62%. Premia za swapy w stosunku do odpowiednich obligacji – klucz miara ryzyka podaży — nie daje już zysku, pozostawiając spread bliski najniższego od lutego ubiegłego roku na poziomie 52 punktów bazowych.
Ograniczenia zaciągania pożyczek są wpisane w konstytucję Niemiec, ale można je tymczasowo uchylić w przypadku klęski żywiołowej lub sytuacji nadzwyczajnych pozostających poza kontrolą rządu. Zostały one zawieszone na trzy lata do 2022 r., aby zaradzić skutkom pandemii Covid-19 i kryzysu energetycznego wywołanego inwazją Rosji na Ukrainę.