Niemcy zawieszają limit zadłużenia na 2023 r. po wydaniu decyzji budżetowej

Rząd kanclerza Olafa Scholza został zmuszony do radykalnej zmiany budżetu na mocy zeszłotygodniowego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Minister finansów Christian Lindner ogłosi w czwartek zawieszenie na ten rok limitu, tzw. „hamulca zadłużenia”.

Publikacja: 23.11.2023 16:09

Minister finansów Niemiec Christian Lindner

Minister finansów Niemiec Christian Lindner

Foto: Liesa Johannssen-Koppitz/Bloomberg

Przełomowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe postawił pod znakiem zapytania setki miliardów euro finansowania w ramach funduszy specjalnych – niektóre z nich istnieją od kilkudziesięciu lat – które nie wchodzą w skład zwykłego budżetu federalnego. Administracja Scholza przeznaczyła środki pieniężne z różnych puli na takie inicjatywy, jak ekologizacja produkcji, rozbudowę infrastruktury OZE i ładowania oraz dotacje dla obiektów produkujących akumulatory i półprzewodniki. Wykorzystuje się je również w celu złagodzenia obciążeń gospodarstw domowych i konsumentów wynikających z wysokich cen energii.

Wykorzystanie funduszy specjalnych początkowo umożliwiło Lindnerowi wypełnienie zobowiązania dotyczącego przywrócenia hamulca zadłużenia w budżecie zwykłym w tym roku, nadal przeznaczając środki pieniężne na wsparcie modernizacji bazy produkcyjnej w Niemczech i pomoc w ograniczaniu emisji szkodliwych substancji.

Czytaj więcej

#WykresDnia: Kryzys budżetowy: Niemcy zamrażają nowe wydatki

Trzeba teraz ponownie zawiesić limit zadłużenia, ponieważ z mocą wsteczną należy rozliczyć 37 miliardów euro nowego długu w zmienionym budżecie federalnym na 2023 rok. W obliczu potencjału większego zaciągania pożyczek, po tych wiadomościach niemieckie obligacje przedłużyły spadek, dodając papierom 10-letnim  aż sześć punktów bazowych wzrostu, do 2,62%. Premia za swapy w stosunku do odpowiednich obligacji – klucz miara ryzyka podaży — nie daje już zysku, pozostawiając spread bliski najniższego od lutego ubiegłego roku na poziomie 52 punktów bazowych.

Ograniczenia zaciągania pożyczek są wpisane w konstytucję Niemiec, ale można je tymczasowo uchylić w przypadku klęski żywiołowej lub sytuacji nadzwyczajnych pozostających poza kontrolą rządu. Zostały one zawieszone na trzy lata do 2022 r., aby zaradzić skutkom pandemii Covid-19 i kryzysu energetycznego wywołanego inwazją Rosji na Ukrainę.

- Perspektywy polityki fiskalnej kraju stały się znacznie bardziej niepewne. Szereg infrastrukturalnych i środowiskowych projektów  może obecnie nie otrzymać finansowania. Mogłoby to obniżyć dynamikę PKB w przyszłym roku o 0,5 pkt. proc., zagrażając stopniowemu ożywieniu po pogorszeniu koniunktury w 2023 r. i zwiększając ryzyko pogorszenia sytuacji - skomentował Martin Ademmer, ekonomista Bloomberga.

Gospodarka światowa
Węgry. Kolejna obniżka stóp w Budapeszcie
Materiał Promocyjny
ESG W NIERUCHOMOŚCIACH
Gospodarka światowa
W lutym nastroje konsumentów w Niemczech nieznacznie się poprawiły
Gospodarka światowa
Berkshire przyciąga dobrymi wynikami
Gospodarka światowa
Analitycy nie wierzą w potencjał Europy
Gospodarka światowa
Europejskie indeksy w górę, zyski spółek w dół
Gospodarka światowa
Wzrost gospodarczy powraca do naszego regionu