Produkcja przemysłowa w Niemczech spadła w sierpniu nieco bardziej niż oczekiwano – o 0,2 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Analitycy ankietowani przez Reuters spodziewali się spadku o 0,1 proc.
– Dalszy spadek niemieckiej produkcji przemysłowej w sierpniu wyglądał lepiej niż się wydawało, ponieważ był spowodowany zmiennymi składnikami – stwierdziła Franziska Palmas, starszy ekonomista ds. Europy w Capital Economics. Nadal jednak spodziewa się, że wysokie stopy procentowe i spadający popyt doprowadzą w nadchodzących miesiącach do dalszego spadku. – Jest to jeden z powodów, dla których spodziewamy się spadku niemieckiego PKB zarówno w trzecim, jak i czwartym kwartale tego roku – powiedział Palmas. Dwa kolejne spadki PKB definiuje się jako techniczną recesję.
Jak poinformował Federalny Urząd Statystyczny (Destatis), produkcja w przemyśle w ujęciu realnym (po skorygowaniu o ceny) spadła w ujęciu miesięcznym o 0,2 proc., po korekcie sezonowej i kalendarzowej. Mniej zmienne porównanie trzymiesięczne do trzech miesięcy pokazało, że produkcja w okresie od czerwca do sierpnia 2023 r. była o 1,9 proc. niższa niż w poprzednich trzech miesiącach. Po rewizji danych tymczasowych produkcja w lipcu 2023 r. spadła o 0,6 proc. w porównaniu z miesiącem poprzednim (wstępnie: -0,8 proc.).
W sektorach przemysłu można zaobserwować różny rozwój sytuacji. Negatywny wpływ na ogólne wyniki w sierpniu 2023 r. miał spadek produkcji w budownictwie (-2,4 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca, po wyłączeniu sezonowym i kalendarzowym) oraz w produkcji energii (-6,6 proc.). Spadek zaobserwowano w produkcji maszyn i urządzeń o 2,3 proc. również miał istotny wpływ na wynik ogólny. Pozytywny wpływ na ogólne wyniki miał natomiast wzrost produkcji w przemyśle motoryzacyjnym (+7,6 proc.). Jest to następstwem spadku w tym sektorze o 9,4 proc. w lipcu 2023 r.
W sierpniu produkcja przemysłu z wyłączeniem energetyki i budownictwa wzrosła o 0,5 proc. w stosunku do lipca, po korekcie sezonowej i kalendarzowej. Produkcja dóbr kapitałowych wzrosła o 1,3 proc., a dóbr pośrednich o 0,5 proc. Produkcja dóbr konsumpcyjnych spadła o 1,4 proc.