Według wstępnych informacji Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis), realne (skorygowane o ceny) nowe zamówienia w sektorze przetwórczym wzrosły w czerwcu o 7 proc. po uwzględnieniu zmian sezonowych i kalendarzowych w porównaniu z majem. Natomiast za maj, po rewizji wstępnych wyników, nastąpił wzrost zamówień o 6,2 proc. w stosunku do kwietnia (wartość wstępna: +6,4 proc.). W mniej zmiennym trzymiesięcznym porównaniu zamówienia przychodzące pozostały prawie niezmienione od kwietnia do czerwca (+0,2 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami). Spadek zamówień w marcu (-10,9 proc.) został zrekompensowany dwoma znaczącymi wzrostami w maju i czerwcu. Na ogólny rozwój zamówień przychodzących w czerwcu duży wpływ miały duże zamówienia w kilku obszarach. Nowe zamówienia z wyłączeniem dużych zamówień spadły o 2,6 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem.
W przemyśle przetwórczym pozytywne zmiany można zaobserwować głównie w sektorach gospodarki. Szczególnie silny pozytywny wpływ na ogólny rozwój miały inżynieria mechaniczna (wyrównana sezonowo i kalendarzowo +5,1 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca) oraz pozostała konstrukcja pojazdów (+89,2 proc.). Silny wzrost w obszarze innych konstrukcji pojazdów wynika z dużego zamówienia w przemyśle lotniczym. Z drugiej strony wyraźnie negatywnie (-7,3 proc.) rozwijały się zamówienia na produkcję pojazdów samochodowych i części do pojazdów mechanicznych.
Zamówienia zagraniczne wzrosły o 13,5 proc. Te ze strefy euro wzrosły o 27,2 proc. – i tutaj głównym powodem wzrostu było duże zamówienie w przemyśle lotniczym. Zamówienia spoza strefy euro wzrosły o 5 proc., podczas gdy zamówienia krajowe spadły o 2 proc.