#WykresDnia: Premier Włoch Giorgia Meloni obieca zerwanie z Chinami

Premier Włoch chce zbudować relacje z prezydentem USA Joe Bidenem, obiecując zerwanie z Chinami. Planuje wycofać się z chińskiej inicjatywy Belt and Road Initiative.

Publikacja: 27.07.2023 09:31

#WykresDnia: Premier Włoch Giorgia Meloni obieca zerwanie z Chinami

Foto: Bloomberg

https://pbs.twimg.com/media/F1_cJrfWcAAYWhj?format=jpg&name=900x900

Premier Giorgia Meloni rozpoczyna w czwartek wizytę w USA. Prezydemnt Joe Biden ma zostać poproszony o włączenie Włoch do rozmów z Ukrainą. Włochy, podobnie jak większość Europy, zostały złapane w eskalację napięć między Waszyngtonem a Pekinem, które zostały zaostrzone przez poparcie Pekinu dla Rosji po inwazji Władimira Putina na Ukrainę.

Prezydent ma odbyć w czwartek rozmowy z premier Włoch, witając skrajnie prawicową przywódczynię, która zdobyła uznanie administracji USA za silne poparcie kierowanych przez USA wysiłków na rzecz pomocy Ukrainie.

Ciepłe przyjęcie następuje po początkowym niepokoju w administracji Bidena w związku z Meloni, która doszła do władzy w zeszłym roku jako szefowa najbardziej skrajnie prawicowego rządu we Włoszech od zakończenia II wojny światowej.

Obawy administracji Bidena co do jej ideologii zostały złagodzone przez jej poparcie dla Ukrainy i pozorną otwartość na wycofanie się Włoch z udziału w chińskiej inicjatywie budowy infrastruktury w ramach Pasa i Szlaku. Jej wizyta ma miejsce, gdy Włochy przygotowują się do objęcia w przyszłym roku przewodnictwa w Grupie Siedmiu krajów uprzemysłowionych.

Urzędnicy Białego Domu powiedzieli, że oprócz dyskusji na temat Ukrainy i Chin, obaj przywódcy mieli omówić migrację z Afryki Północnej do południowych wybrzeży Europy. Jak podaje Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji, w tym roku na Morzu Śródziemnym zginęło lub zaginęło ponad 1900 migrantów, co daje łączną liczbę zabitych i zaginionych od 2014 roku do 27 675.

W niedzielę premier Meloni wyjaśniła, że ​​nie będzie poruszała BRI w swoich rozmowach z prezydentem Bidenem i zauważyła, że ​​ten ostatni nigdy nie zapytał, co zamierza z tym zrobić. To „zaprzeczenie” było „de facto przyznaniem, że Stany Zjednoczone wywierają presję na Włochy, aby się wycofały”, argumentował Wang Yiwei, dyrektor Instytutu Spraw Międzynarodowych na chińskim Uniwersytecie Renmin, w poniedziałkowym artykule w Global Times. Włochy są jedynym dużym krajem zachodnim, który dołączył do chińskiego programu BRI, który przewiduje odbudowę starego Jedwabnego Szlaku, aby połączyć Chiny z Azją, Europą i nie tylko, przy dużych wydatkach na infrastrukturę. To sprawia, że Pekin mocno zabierał głos w ramach przygotowań do spotkania premiera Włoch z prezydentem USA – poprzez oświadczenie dyplomatyczne, dwa artykuły redakcyjne, jeden komentarz i dwa wywiady (jeden w czołowej włoskiej gazecie ekonomicznej). Cel: uniemożliwienie Włochom wyjścia z Inicjatywy Pasa i Szlaku.

Chiński państwowy Global Times opublikowało artykuł redakcyjny, wywiad z ambasadorem we Włoszech, Jia Guide oraz zewnętrzny komentarz w tej sprawie. Sprawę skomentowało także chińskie MSZ, a szef stosunków międzynarodowych KPCh udzielił wywiadu czołowemu włoskiemu dziennikowi gospodarczemu. Wydaje się, że wszystkie te komunikaty są skierowane zarówno do Włoch, jak i (a może nawet bardziej) do Chin, ubolewając nad zbliżającym się krokiem Włoch w tył. Co jest interesujące, biorąc pod uwagę, że prezydent Biden i premier Meloni będą dyskutować o rywalizacji supermocarstw, a nie o BRI (która nie dotyczy bezpośrednio USA).

Liu Jianchao, szef departamentu stosunków międzynarodowych KPCh – który w czerwcu podróżował po Włoszech w celu lobbowania partii politycznych i firm – udzielił wywiadu Il Sole 24 Ore, wiodącej włoskiej gazecie ekonomicznej. Biorąc pod uwagę dziedzictwo historyczne” między Rzymem a Pekinem, powiedział Liu, „należy przezwyciężyć inercję, a stosunkom chińsko-włoskim należy nadać nową treść strategiczną”. Oba kraje muszą „wypracować nowe konsensusy” poprzez „nowe dialogi polityczne”, zauważył, intensyfikując wymianę z instytucjami, partiami władz lokalnych oraz koordynację w ramach agendy międzynarodowej i w ramach organizacji wielostronnych.

Obszary współpracy „do wzmocnienia” obejmują przemysł wytwórczy, czystą energię i lotnictwo, dodał Liu, wyrażając nadzieję, że „chińskie firmy we Włoszech będą traktowane sprawiedliwie” – retoryka prześladowań, która pośrednio krytykuje działania Rzymu mające na celu ograniczenie chińskiego rządu wpływ na firmy krajowe, który wygodnie zapomina o wielu doniesieniach o braku wzajemności dla firm zachodnich w Chinach.

Podczas wizyty prezydenta Chin Xi Jinpinga we Włoszech w marcu 2019 r. oba kraje podpisały memorandum w sprawie chińskiej inicjatywy Belt and Road Initiative (BRI). Dzięki temu memorandum Włochy stały się jedynym krajem G7, który przystąpił do BRI – co Pekin postrzegał jako wielki przełom dyplomatyczny.

Wciąż będąca przedmiotem debaty w samych Włoszech, umowa ta spotkała się z ostrą krytyką zarówno ze strony Stanów Zjednoczonych, jak i Unii Europejskiej, ponieważ wiele krajów zachodnich postrzega BRI jako konia trojańskiego dla geopolitycznych interesów Pekinu. A teraz memorandum ma zostać automatycznie odnowione w marcu 2024 r., chyba że Włochy z trzymiesięcznym wyprzedzeniem formalnie zażądają wycofania się z niego.

W związku z tym premier Giorgia Meloni powiedziała w maju, że Włochy planują rozmowy z Chinami w sprawie ewentualnego wycofania się, co wywołało ożywioną dyskusję w kraju. Od tego czasu Chiny nie tylko ostrzegały, że taka decyzja zaszkodzi reputacji i wiarygodności Włoch, ale także Pekin podjął wysiłki dyplomatyczne, aby przekonać je, że jest inaczej, z urzędnikami lobbującymi i spotykającymi się z włoskimi politykami i liderami biznesu, wykorzystując standardową chińską taktykę „wykorzystywania biznesu w celu wywierania presji politycznej”.

Teraz, w obliczu największego testu dyplomatycznego jej kadencji, Meloni musi podjąć decyzję przed grudniem.

Gospodarka światowa
Ceny producentów w Niemczech spadły 10 miesiąc z rzędu
Gospodarka światowa
Węgry z kolejną obniżką stóp. Forint mocniejszy, inflacja stabilna
Gospodarka światowa
Wolta znanego stratega. Na Wall Street pozostał tylko jeden duży niedźwiedź
Gospodarka światowa
Wielka tajemnica chińskiego budżetu. Chińskie zbrojenia doganiają USA
Gospodarka światowa
Chiński rząd będzie kupował puste mieszkania?
Gospodarka światowa
Gospodarka Niemiec będzie rosła wolniej