Rubel dołuje. Spada eksport rosyjskich surowców

Rosyjska waluta stała się najsłabsza od marca 2022 roku wobec dolara. To skutek zarówno niedawnego buntu Grupy Wagnera, jak i pogarszającego się bilansu handlowego.

Publikacja: 06.07.2023 14:00

Rubel dołuje.  Spada eksport rosyjskich surowców

Foto: Simon Dawson/Bloomberg

Za 1 euro płacono w czwartek nawet ponad 102 ruble, czyli najwięcej od marca 2022 r. Rosyjska waluta stała się też najsłabsza od 16 miesięcy wobec dolara. Dolar kosztował w trakcie czwartkowej sesji nawet ponad 94 ruble.

Czytaj więcej

Co bunt Prigożyna mówi nam o działaniu państwa rosyjskiego?

"Zasługa" Grupy Wagnera

Od 23 czerwca, czyli początku buntu Grupy Wagnera, rubel osłabł o 9 proc. w stosunku do amerykańskiej waluty. W ciągu miesiąca stracił on prawie 12 proc., od początku roku zniżkował o 19 proc., a przez ostatnie 12 miesięcy - spadł aż o 31 ,6 proc. Jego deprecjacja w okresie 12 miesięcy była większa niż rupii pakistańskiej (28,6 proc.), a przy tym tylko nieco mniejsza niż liry tureckiej (33,9 proc.). Rubel plasował się w tym okresie na 9. miejscu na liście walut, które najmocniej zniżkowały wobec dolara.

Andriej Biełousow, rosyjski wicepremier, określił wcześniej przedział notowań od 80 do 90 rubli za 1 dolara, jako "optymalny" dla gospodarki Rosji. Do wyjścia notowań rubla z tej "optymalnej" strefy przyczynił się bunt Grupy Wagnera, który zburzył przekonanie o stabilności wewnętrznej w Rosji.

Czynniki makroekonomiczne

Presję na osłabienie rubla tworzyły też jednak od wielu miesięcy czynniki makroekonomiczne, takie jak spadek eksportu rosyjskich surowców energetycznych, któremu towarzyszyło odbicie importu. O ile w drugim kwartale 2022 r. nadwyżka na rosyjskim rachunku obrotów bieżących przekraczała 75 mld dol., to w pierwszym kwartale 2023 r. wynosiła już tylko około 15 mld dol.

- Być może niedawne zdarzenia były impulsem do osłabienia rubla, w połączeniu z rosnącym importem, słabym eksportem, popytem na obcą walutę związanym z płatnościami dla nierezydentów oraz ekstremalnie niskim poziomem płynności - twierdzi Natalia Ławrowa, główna ekonomistka BCS Financial Group.

- Zachowanie rubla jest mocno zdeterminowane przez czynniki handlowe - stwierdziła na czwartkowej konferencji prasowej Elwira Nabiulina, prezes rosyjskiego banku centralnego. Dodała, że elastyczny kurs waluty pomaga absorbować wstrząsy gospodarcze. W jej wystąpieniu nie pojawiły się żadne sugestie o możliwej interwencji.

Czytaj więcej

Rosja: Inwestorzy przypomnieli sobie o ryzyku
Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację
Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki