Zwodniczy rajd czy S&P500 na poziomie 4600 pkt?

Wciąż mamy rynek niedźwiedzia, twierdzi Mike Wilson, główny strateg nowojorskiego banku Morgan Stanley z którego opiniami liczy się wielu inwestorów na Wall Street.

Publikacja: 29.05.2023 07:31

Zwodniczy rajd czy S&P500 na poziomie 4600 pkt?

Foto: AdobeStock

A niedźwiedź jest podstępny, jego celem jest przecież zmylenie inwestorów, skłonienie ich do robienia tego czego nie chcą, by kupowali i sprzedawali akcje w niewłaściwym momencie, przekonuje strateg.

Wilson jest jednym z najbardziej niedźwiedzio nastawionych ekspertów na Wall Street a jego pozycję umocniła trafna prognoza wyprzedaży amerykańskich akcji w 2022 roku.

Nie robi na nim wrażenia tegoroczna zwyżka indeksów. Jego zdaniem sytuacja fundamentalna nie uzasadnia obecnych cen akcji ani poziomu wskaźników. Wilson przewiduje, że drugie półrocze będzie trudniejsze i trzeba się liczyć z ryzykiem spadków.

On i inni pesymiści zwracają uwagę na wąską grupę liderów ciągnących indeksy w górę, ale Savita Subramanian z Bank of America (BofA) w Bloomberg Television powiedziała, że mała szerokość rynku niekoniecznie musi zwiastować krach.

Czytaj więcej

Zmienne kursy walut uderzyły w spółki. 121 mld dolarów strat

Z kolei Michael Hartnett, inny ekspert BofA, zwrócił uwagę na ucieczkę inwestorów z rynku akcji do funduszy rynku pieniężnego oraz obligacji i prognozuje , że w czerwcu trzeba się liczyć z nawrotem awersji do ryzyka.

Jednak niektórzy eksperci bardziej optymistycznie niż do tej pory postrzegają perspektywy rynku akcji za oceanem.

Stratedzy Citigroup Inc., zajmujący się alokacją w skali globalnej, pod koniec minionego tygodnia do neutralnej podnieśli rekomendację dla akcji amerykańskich spółek licząc na pozytywny wpływ sztucznej inteligencji, zbliżającego się szczytu stóp procentowych oraz odporność gospodarki USA.

Natomiast Savita Subramanian podwyższyła tegoroczną prognozę dla indeksu Standard&Poor’s500 i teraz obstawia, że na koniec 2023 roku ten kluczowy na Wall Street wskaźnik osiągnie poziom 4300 pkt.

Andrew Slimmon, zarządzający portfelem w Morgan Stanley Investment Management, wbrew pesymizmowi Wilsona liczy. że oczekiwania na poprawę zysków firm w przyszłym roku oraz obawy przed straconą okazją wyniosą Standard&Poor’s500 do 4600 pkt.

Gospodarka światowa
USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów
Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami
Gospodarka światowa
Czy złoto będzie drożeć dzięki Chińczykom?
Gospodarka światowa
Czy cena złota dojdzie do 3000 dolarów za uncję?