Tylko w ostatnich trzech miesiącach minionego roku z zysków firm tego regionu wyparowało 28,9  miliardów dolarów, a w całym 2022 roku ujemny bilans z tego tytułu wynosi 121 miliardów dolarów, podkreśla Bloomberg powołując się na dane Kyriba Corp., producenta oprogramowania do zarządzania zasobami finansowymi przedsiębiorstw.

Najczęściej chodziło  o zmiany relacji kursów wobec euro, dolara kanadyjskiego i japońskiego jena, wynika z analiz raportów firm, które co najmniej 15 proc. przychodów wypracowały z biznesów zagranicznych. Wskazywały one również na australijskiego dolara oraz brazylijskiego reala.

Indeks zmienności na globalnym rynku walutowym, obliczany przez ekspertów nowojorskiego banku JPMorgan Chase &Co w ubiegłym roku  podskoczył najbardziej od światowego kryzysu z 2008 roku.

Traderzy zmagali się wówczas ze skutkami agresywnego zaostrzania polityki pieniężnej przez banki centralne, inflacją,  obawami o tempo rozwoju gospodarek i ryzyko geopolityczne.

W 2023 roku pojawiły się sygnały słabnięcia zmienności na rynku walutowym a  w ubiegłym tygodniu indeks JPMorgana spadł do najniższego poziomu od początku 2022 roku.