Roczne tempo zmian w styczniu 2023 r. i w grudniu 2022 r. wyniosło odpowiednio +10,6 proc. i +12,8 proc.. Federalny Urząd Statystyczny (Destatis) podaje, że w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny hurtowe nieznacznie wzrosły w lutym - o 0,1 proc.
Wysoka roczna dynamika cen hurtowych wynika głównie ze wzrostu cen żywności, napojów i wyrobów tytoniowych (+16,8 proc.), zwłaszcza mleka, przetworów mlecznych, jaj, olejów i tłuszczów jadalnych (+25,6 proc.), mięsa i produktów mięsnych ( +21,4 proc.), cukru, wyrobów cukierniczych i piekarniczych (+21,4 proc.) oraz owoców, warzyw i ziemniaków (+18,2 proc.). Duży wpływ na roczne tempo zmian w lutym 2023 r. miały również żywe zwierzęta (+51,0 proc.), materiały i elementy budowlane (+21,9 proc.) oraz maszyny, urządzenia i zaopatrzenie (+11,3 proc.).
Na zachowania konsumpcyjne gospodarstw domowych w Niemczech duży wpływ miała wysoka inflacja w 2022 r. Federalny Urząd Statystyczny (Destatis) podaje, że na podstawie analizy rachunków narodowych wydatki na spożycie ostateczne gospodarstw domowych na terenie kraju, mierzone w cenach bieżących, wzrosły o 10,7 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Natomiast skorygowane o ceny wydatki na spożycie ostateczne gospodarstw domowych w kraju były o 3,4 proc. wyższe niż przed rokiem. Różnica między tymi dwoma wartościami odzwierciedla wysoki wzrost cen dla gospodarstw domowych.