Jak podał Federalny Urząd Statystyczny powołując się na wstępne wyniki, wskaźnik cen producentów wyrobów przemysłowych wzrósł o 17,8 proc. w stosunku do stycznia 2022 r. Tym samym czwarty raz z rzędu nastąpiło spowolnienie wzrostu cen na poziomie producentów. W grudniu 2022 r. wzrost wyniósł +21,6 proc., a w listopadzie +28,2 proc. W porównaniu z grudniem 2022 r. ogólny wskaźnik spadł o 1,0 proc. (–0,4 proc. grudzień 2022 r. w stosunku do listopada 2022 r.).
Wyniki badania cen producentów są wstępne w odniesieniu do ogólnego wskaźnika, głównej grupy branżowej energia oraz wskaźników dotyczących energii elektrycznej i gazu ziemnego (dystrybucja). Powodem jest obowiązujący od stycznia 2023 r. hamulec cenowy energii elektrycznej i gazu ziemnego, który będzie realizowany dopiero od marca 2023 r. Wraz z publikacją wyników w marcu 2023 r. dane za styczeń i luty zostaną zrewidowane.
Za wzrost cen producentów w stosunku do stycznia 2022 r. w głównej mierze odpowiadał wzrost cen energii, ze względu na wysoką wagę procentową połączoną z wyjątkowo wysokimi zmianami. Ponadto znacznie wzrosły ceny nietrwałych dóbr konsumpcyjnych, dóbr pośrednich, trwałych dóbr konsumpcyjnych i dóbr inwestycyjnych. Również dla spadku cen producentów w ujęciu miesięcznym główną przyczyną jest kształtowanie się cen energii.
Czytaj więcej
Inflacja HICP (inflacja konsumencka liczona według koszyka Eurostatu) wyhamowała w Niemczech z 9,6 proc. w grudniu do 9,2 proc. w styczniu. Średnio prognozowano, że wzrośnie ona do 10 proc. Tymczasem inflacja konsumencka liczona według metodologii niemieckiego urzędu statystycznego przyspieszyła z 8,6 proc. do 8,7 proc. Spodziewano się jej wzrostu do 8,9 proc.
Ceny energii ogółem wzrosły o 32,9 proc. w porównaniu ze styczniem 2022 r. Za wysoki wzrost cen energii odpowiedzialny był głównie silny wzrost cen gazu ziemnego (dystrybucja) oraz energii elektrycznej. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny energii spadły o 5,0 proc., głównie w wyniku spadku cen energii elektrycznej.