Robin Brooks, główny ekonomista Instytutu Finansów Międzynarodowych, zauważył niedawno, że spadające ceny to mieszany sygnał dla Europy. Nadal istnieje „szok energetyczny”, jeśli nie kryzys, napisał Brooks na swojej stronie na Twitterze. Ceny energii elektrycznej są wyższe w niektórych krajach, na czele z Niemcami, sercem europejskiej gospodarki.
Ceny energii elektrycznej w Europie pozostają podwyższone w porównaniu z rokiem ubiegłym, nawet jeśli ceny surowców spadają. Niektóre firmy zamknęły fabryki. Jak poinformował Bloomberg, Dow Chemical zwalnia ponad 2000 pracowników, podając jako jeden z powodów koszty energii.
Unia Europejska dość skutecznie odcięła rosyjską ropę i gaz od swojej matrycy energetycznej, chociaż część gazu nadal jest przesyłana rurami przez Turkish Stream i jako skroplony gaz ziemny (LNG). Część rosyjskiej ropy trafia poprzez przeładunki. W ich miejsce na pierwszy plan wysunęły się nowe sojusze energetyczne z Katarem, Egiptem, Azerbejdżanem (gaz ziemny) i Stanami Zjednoczonymi. Przynajmniej jeden wiąże się z dodatkowym ryzykiem politycznym.
Stany Zjednoczone zastąpiły część dostaw rosyjskiego gazu ziemnego skroplonym gazem ziemnym lub LNG. Wymaga to portów LNG, których Europa potrzebuje bardziej, ale ma ich wystarczająco dużo, aby Stany Zjednoczone stały się głównym dostawcą LNG. Stany Zjednoczone stały się największym na świecie eksporterem LNG, dzięki Europie, w pierwszym kwartale 2022 roku, według Energy Information Administration.
Ceny LNG są wyższe niż gazu ziemnego przesyłanego rurociągami, ale nie wiążą się z ryzykiem politycznym ani złym wyglądem stosunków z Rosją w tej chwili. Te wyższe ceny zostały przeoczone przez UE w 2022 roku z konieczności i desperacji. Jednak Gavin Maguire pisząc dla Reutersa zauważa, że w tym roku UE będzie bardziej koncentrować się na kosztach – a w szczególności na ich cięciu. Takie posunięcie „może przynieść wyraźną ulgę w tym, jak Europa nadal jest zależna od importowanych dostaw energii” – napisał Maguire. Wiedząc o tym, UE musiała szukać gdzie indziej taniego gazu.
Byki naftowe i gazowe muszą kochać europejską politykę energetyczną. Najgorsze scenariusze dla Europy jeszcze się nie spełniły tej zimy, ale to dzięki racjonowaniu energii, ciepłej zimie i niższym cenom gazu ziemnego. Niektóre kraje mają się lepiej niż inne.