Jen coraz słabszy

Wygląda na to, że największy eksperyment polityki monetarnej w historii gospodarczej, MMT w stylu japońskim, nie idzie teraz tak dobrze. Jen na krótko osiągnął 150 w stosunku do dolara amerykańskiego, najsłabszy poziom nienotowany od sierpnia 1990 roku.

Publikacja: 20.10.2022 13:17

Jen coraz słabszy

Foto: AFP

Jen japoński osłabił się powyżej 150 w stosunku do dolara amerykańskiego, kluczowego poziomu psychologicznego, osiągając poziomy nienotowane od sierpnia 1990 roku. Dwudniowe posiedzenie Banku Japonii zaplanowano na przyszły tydzień. Decydenci wykluczyli podwyżkę stóp w celu obrony przed dalszym osłabieniem waluty.

W czwartek rentowność 10-letniego długu publicznego Japonii przekroczyła pułap 0,25 proc., którego bank centralny obiecał bronić – ostatni punkt na poziomie 0,252 proc.. Rentowność 20-letniej obligacji również wzrosła do najwyższego poziomu od września 2015 r.

Bank Japonii ogłosił w czwartek awaryjne operacje skupu obligacji. Zaoferował kupno japońskich obligacji rządowych o wartości 100 miliardów jenów (666,98 milionów dolarów) o terminie zapadalności 10-20 lat i kolejnej transzy o wartości 100 miliardów jenów o terminie zapadalności 5-10 lat. Bank centralny wielokrotnie przysięgał, że kupi nieograniczoną ilość obligacji o stałym oprocentowaniu, aby ograniczyć rentowność 10-letniego długu publicznego na poziomie 0,25 proc. w ramach działań stymulujących gospodarkę.

W czwartek Reuters poinformował, że japoński minister finansów Shunichi Suzuki powiedział, że rząd podejmie „odpowiednie kroki przeciwko nadmiernej zmienności”. – Ostatnie szybkie i jednostronne spadki jena są niepożądane. Absolutnie nie możemy tolerować nadmiernie niestabilnych ruchów napędzanych przez handel spekulacyjny – powiedział.

Główny ekonomista ANZ Richard Yetsenga, zapytany o to, jak niepokojące jest osiągnięcie przez USD/JPY poziomów około 150, powiedział, że „nie jest tak zmartwiony”. – Nie sądzę, abyśmy jeszcze destabilizowali terytorium walutowe – powiedział w programie CNBC „Squawk Box Asia”. – Wokół jena jest wiele emocjonalnych słów, ale jakie to spowodowało problemy? – zapytał.

Krótko po ostatniej decyzji Banku Japonii o utrzymaniu niskich stóp procentowych w celu wsparcia spowolnionej gospodarki kraju w zeszłym miesiącu, urzędnicy potwierdzili, że interweniowali, aby wesprzeć walutę przed dalszym osłabieniem. Ta interwencja na krótko pchnęła jena do 142 w stosunku do dolara. Spread między najwyższymi i najniższymi punktami w ciągu dnia był również największy od 2016 roku.

W kwietniu 1990 r. jen kosztował około 159,8 wobec dolara, a ostatni raz przebił 160 w grudniu 1986 r.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?