Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rentowność brytyjskich obligacji dziesięcioletnich rosła w czwartek i przekraczała po południu 4,2 proc. Dzień wcześniej zniżkowała z 4,6 proc. do 4,05 proc. po tym, jak Bank Anglii ogłosił, że rozpoczyna program nielimitowanego skupu rządowego długu o dłuższych okresach zapadalności (wynoszących od 20 lat). Środowy komunikat brytyjskiego banku centralnego stał się impulsem również do spadku rentowności obligacji innych krajów, w tym USA, i do ogólnej poprawy nastrojów na rynkach globalnych. Rentowność amerykańskich obligacji dziesięcioletnich zeszła w środę poniżej 4 proc. i cofnęła się do 3,7 proc. W czwartek wynosiła już jednak 3,85 proc. Optymizm wywołany przez Bank Anglii nie starczył więc na długo. Inwestorzy wciąż są bowiem przekonani, że amerykański Fed będzie w nadchodzących miesiącach nadal agresywnie podwyższał stopy procentowe, nie zważając na groźbę recesji i wstrząsy na rynkach.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że Biały Dom zacznie niebawem wysyłać do różnych krajów na świecie listy zawierające szczegółowe informacje dotyczące wyższych stawek ceł, które mają wejść w życie 1 sierpnia.
Zaangażowanie USA w bombardowanie Iranu początkowo wyglądało na chodzenie supermocarstwa na izraelskiej smyczy. Okazało się jednak genialnym zagraniem, które może prowadzić do pokoju w regionie i może być po myśli bogatych arabskich monarchii.
W czerwcu stworzono w USA 147 tys. nowych etatów (licząc poza rolnictwem), podczas gdy średnio prognozowano, że przybędzie ich 110 tys. Spadły więc szansę na lipcowe cięcie stóp procentowych przez Fed.
Microsoft zwolni około 9000 pracowników. Ta zmiana dotknie około 4 proc. globalnej siły roboczej spółki w różnych zespołach, regionach geograficznych i na różnych poziomach doświadczenia.
Amerykański prezydent grozi Krajowi Kwitnącej Wiśni cłami dochodzącymi nawet do 35 proc. Japoński premier ma natomiast słabą pozycję negocjacyjną i musi się martwić o wybory.
Dobre wyniki stress-testów przeprowadzonych przez Fed pozwoliły gigantom finansowym z Wall Street mocniej dzielić się zyskami z akcjonariuszami.