Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Europejskie banki w tym roku prawdopodobnie odnotują najwyższe od siedmiu lat przychody odsetkowe, ponieważ region przygotowuje się do zakończenia polityki ultraniskich stóp procentowych.
Według szacunków analityków ankietowanych przez Bloomberga dziesięciu największych pożyczkodawców notowanych na giełdach w strefie euro wypracuje w tym roku łączny wzrost dochodów odsetkowych netto o 3,7 proc., do 144,6 mld euro. Hiszpańskie Banco Santander i Banco Bilbao Vizcaya Argentaria odnotują szczególnie wysokie zyski dzięki skupieniu się na pożyczkach o zmiennym oprocentowaniu, podczas gdy korzyści będą mniejsze dla instytucji z dużymi depozytami, takich jak np. Deutsche Bank.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Komisja Europejska powróciła do negocjacji umowy o wolnym handlu z Australią. Trwają konsultacje z eksporterami.
Najbogatszy miliarder świata poszedł na kurs kolizyjny z Trumpem i republikanami. Postanowił więc założyć własną partię polityczną. Inwestorzy obawiają się, że znów będzie on miał zbyt mało czasu, by zająć się rozwojem Tesli oraz innych swoich spółek.
Prezydent Donald Trump ogłosił w sobotę, że Stany Zjednoczone nałożą 30 proc. cła na towary pochodzące z Unii Europejskiej i Meksyku, które wejdą w życie 1 sierpnia.
Ceny konsumpcyjne we Francji wzrosły w czerwcu o 0,9 proc., więcej niż 0,6 proc. w maju i spodziewane 0,8 proc. Pomimo tego wzrostu Francja nadal notuje jeden z najniższych wskaźników inflacji wśród 20 państw Unii Europejskiej.
Kanclerz Rachel Reeves nazwała najnowsze dane dotyczące gospodarki „rozczarowującymi” po tym, jak brytyjska gospodarka niespodziewanie skurczyła się w maju o 0,1 proc. po tym, jak w kwietniu również zanotowała spadek.
W czerwcu ceny sprzedaży w obrocie hurtowym były w Niemczech o 0,9 proc. wyższe niż w czerwcu 2024 r. W porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej, dynamika zmian wyniosła +0,4 proc. w maju i +0,8 proc. w kwietniu.