Niemiecka inflacja – 7,3 proc.

W marcu inflacja w Niemczech wzrosła do 7,3 proc., najwyższego poziomu od listopada 1981 r. Tyle że wtedy główna stopa procentowa Bundesbanku wynosiła 11,4 proc. Dzisiaj główna stopa EBC pozostaje na poziomie 0 proc.

Publikacja: 30.03.2022 15:03

Niemiecka inflacja – 7,3 proc.

Foto: Adobestock

W marcu roczna inflacja w Niemczech wzrosła bardziej niż oczekiwano, ponieważ ceny gazu ziemnego i produktów naftowych poszybowały w górę po inwazji Rosji na Ukrainę, jak wynika ze wstępnych danych udostępnionych przez Federalny Urząd Statystyczny w środę.

Ceny konsumpcyjne zharmonizowane tak, aby były porównywalne z danymi o inflacji z innych krajów Unii Europejskiej (HICP), wzrosły o 7,6 proc. w porównaniu z 5,5 proc. w lutym. Krajowy wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) wzrósł o 7,3 proc. rok do roku, po inflacji na poziomie 5,1 proc. w lutym.

Podobnie wysoka stopa inflacji w Niemczech została ostatnio odnotowana jesienią 1981 roku, kiedy ceny ropy naftowej wzrosły w wyniku pierwszej wojny w Zatoce, podał urząd statystyczny.

Bawaria, Nadrenia Północna-Westfalia, Saksonia, Brandenburgia i Hesja odnotowały roczną inflację cen konsumpcyjnych w przedziale od 7 proc. do 8 proc., osiągając średnio 7,54 proc.

Ankieta analityków Reuters wskazała na ogólną roczną stopę CPI na marzec na poziomie 6,3 proc.. Przewiduje się, że zharmonizowany wskaźnik inflacji UE (HICP) wyniesie 6,7 proc.. W lutym roczna stopa CPI wyniosła 5,1 proc., a HICP 5,5 proc.

– Atak Rosji na Ukrainę podnosi nie tylko koszty energii, ale także ceny wielu surowców rolnych – powiedział Timo Wollmershaeuser, szef prognoz w instytucie gospodarczym Ifo. – To sprawia, że jest prawdopodobne, że stopa inflacji wzrośnie znacznie powyżej 5 proc. w tym roku – dodał Wollmershaeuser.

Rada doradców ekonomicznych niemieckiego rządu poinformowała w środę, że spodziewa się, że inflacja osiągnie 6,1 proc. w 2022 r., a następnie spadnie do 3,4 proc. w przyszłym roku.

Inne czynniki pchające inflację w górę to wąskie gardła w dostawach z powodu pandemii i znaczny wzrost cen energii w miarę postępującego ożywienia gospodarczego, podał urząd statystyczny. Ceny konsumpcyjne wzrosły o 2,5 proc. w skali miesiąca zarówno według norm krajowych, jak i norm zharmonizowanych UE. Ekonomiści ankietowani przez Wall Street Journal spodziewali się, że ceny wzrosną o 1,6 proc. miesięcznie według norm krajowych i 1,7 proc. według norm zharmonizowanych w UE.

Ostateczne wyniki zostaną opublikowane 12 kwietnia.

Gospodarka światowa
USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów
Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami
Gospodarka światowa
Czy złoto będzie drożeć dzięki Chińczykom?
Gospodarka światowa
Czy cena złota dojdzie do 3000 dolarów za uncję?