Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Zarówno Jerome Powell, prezes Fedu, jak i Andrew Bailey, prezes Banku Anglii (poniżej), deklarują wolę konsekwentnej walki z inflacją.
Rynki akcji wyraźnie nie wystraszyły się zacieśniania polityki pieniężnej przez Fed. Amerykańskie indeksy giełdowe zareagowały zwyżkami na pierwszą podwyżkę stopy procentowej w USA od 2018 r. S&P 500 zakończył środową sesję 2,2 proc. na plusie, a Nasdaq Composite wzrósł aż o 3,8 proc. Czwartkowa sesja w Nowym Jorku zaczęła się jednak od lekkich spadków. S&P 500 tracił 0,4 proc. na jej początku. W tym czasie wiele europejskich indeksów lekko rosło. Euro umiarkowanie umacniało się wobec dolara, a rentowność amerykańskich obligacji dziesięcioletnich spadała. O ile w środę po południu dochodziła do 2,24 proc., to w czwartek sięgała 2,11 proc. Wygląda na to, że inwestorzy zdołali się już oswoić z perspektywą dalszego zacieśniania polityki pieniężnej przez amerykański bank centralny.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że Biały Dom zacznie niebawem wysyłać do różnych krajów na świecie listy zawierające szczegółowe informacje dotyczące wyższych stawek ceł, które mają wejść w życie 1 sierpnia.
Zaangażowanie USA w bombardowanie Iranu początkowo wyglądało na chodzenie supermocarstwa na izraelskiej smyczy. Okazało się jednak genialnym zagraniem, które może prowadzić do pokoju w regionie i może być po myśli bogatych arabskich monarchii.
W czerwcu stworzono w USA 147 tys. nowych etatów (licząc poza rolnictwem), podczas gdy średnio prognozowano, że przybędzie ich 110 tys. Spadły więc szansę na lipcowe cięcie stóp procentowych przez Fed.
Microsoft zwolni około 9000 pracowników. Ta zmiana dotknie około 4 proc. globalnej siły roboczej spółki w różnych zespołach, regionach geograficznych i na różnych poziomach doświadczenia.
Amerykański prezydent grozi Krajowi Kwitnącej Wiśni cłami dochodzącymi nawet do 35 proc. Japoński premier ma natomiast słabą pozycję negocjacyjną i musi się martwić o wybory.
Dobre wyniki stress-testów przeprowadzonych przez Fed pozwoliły gigantom finansowym z Wall Street mocniej dzielić się zyskami z akcjonariuszami.