Rubel szuka dna

W środę rubel spadł w Moskwie do rekordowo niskiego poziomu 110 za dolara.

Publikacja: 02.03.2022 14:06

Rubel szuka dna

Foto: Bloomberg

Rubel był słabszy o 7,3 proc. (od wtorku) wobec dolara na godzinę 12.41 czasu moskiewskiego w handlu w stolicy Rosji, osiągając 108,60. Wcześniej sięgnął poziomu 110,0, najniższego w historii. Od początku roku stracił około jednej trzeciej wartości w stosunku do dolara. Wobec euro w środę spadł o 7,1 proc. do poziomu 120,50.

Trzeci dzień z rzędu rubel był słabszy poza Rosją, notując 115 do dolara na elektronicznej platformie transakcyjnej EBS, ale nadal poza rekordowym minimum 120 w poniedziałek.

Rubel spadał od początku inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego, tracąc w pewnym momencie jedną trzecią swojej wartości w moskiewskim handlu.

Czytaj więcej

#WykresDnia: Rosja trzeci dzień bez giełdy

Rosja zareagowała na kryzys gwałtowną podwyżką stóp procentowych do 20 proc., nakazując firmom przewalutowanie 80 proc. swoich przychodów w walutach obcych na rynku krajowym, ponieważ bank centralny zaprzestał własnych interwencji walutowych z powodu sankcji wymierzonych w rosyjskie rezerwy państwowe. Gdy gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa w Rosji pospieszyły z wymianą spadającego rubla na walutę obcą, banki podniosły stawki depozytów w walutach obcych.

Największy rosyjski pożyczkodawca, Sbierbank, oferuje 4 proc. dla depozytów do 1000 USD, podczas gdy największy prywatny pożyczkodawca Alfa Bank oferuje 8 proc. na trzymiesięcznych depozytach dolarowych.

Słaby rubel uderzy w poziom życia w Rosji i zwiększy już wysoką inflację, podczas gdy oczekuje się, że zachodnie sankcje spowodują niedobory podstawowych towarów i usług.

JP Morgan uważa, że w Rosji czeka głęboka recesja i ponownie ocenia swoje regionalne prognozy makro. – Najnowsze środki wymierzone w Centralny Bank Rosji całkowicie zmieniły obraz – napisano. – Duża nadwyżka na rachunku obrotów bieżących Rosji mogła pomieścić duży odpływ kapitału, ale wraz z towarzyszącymi sankcjami CBR i SWIFT, oprócz istniejących ograniczeń, prawdopodobne jest, że dochody z eksportu Rosji zostaną zakłócone, a odpływ kapitału prawdopodobnie będzie natychmiastowy – stwierdzają analitycy banku.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?