Atak Rosji na Ukrainę . Exodus gigantów z rosyjskich aktywów

Koncern BP chce się pozbyć udziałów w Rosniefcie. Z rosyjskich aktywów wycofuje się też Norges Bank.

Aktualizacja: 28.02.2022 14:06 Publikacja: 28.02.2022 07:32

Atak Rosji na Ukrainę . Exodus gigantów z rosyjskich aktywów

Foto: Bloomberg

Niedziela jest czwartym dniem agresji Rosji na Ukrainę. Społeczność międzynarodowa wspiera Ukrainę m.in. poprzez nakładane na Rosję sankcje. Od rosyjskich aktywów odcinają się również zagraniczni giganci. Dziś na rynek trafiły informacje o decyzjach dwóch dużych koncernów. W ich ślady zapewne pójdą kolejne.

Norges Bank Investment Management, czyli podmiot który zarządza największym na świecie funduszem emerytalnym, zamierza wycofać się z rosyjskich aktywów z powodu inwazji Rosji na Ukrainę. Poinformował o tym premier Norwegii.

- Postanowiliśmy zamrozić inwestycje funduszu i rozpoczęliśmy proces wyprzedaży (dotyczy aktywów Rosji-red.) - powiedział premier Jonas Gahr Stoere, cytowany przez agencję Reuters.

Rosyjskie aktywa należące do norweskiego funduszu składają się z akcji 47 spółek oraz obligacji rządowych. Ich łączna wartość na koniec 2021 r. wynosiła 25 mld koron norweskich (czyli ponad 2,8 mld euro). Rok wcześniej wartość rosyjskich aktywów sięgała 30 mld koron - podali przedstawiciele norweskiego rządu.

Czytaj więcej

Paniczna wyprzedaż rosyjskich spółek w Londynie

Według danych z końca 2020 r. największą wartość w portfelu norweskiego funduszu miały udziały w Sbierbanku, a dalej Gazpromu i Łukoilu.

Drugim globalnym gigantem, który wycofuje się z rosyjskich aktywów jest koncern BP. Ma on 19,75 proc. udziałów w rosyjskiej grupie naftowej Rosnieft.

„Atak Rosji na Ukrainę to akt agresji, który ma tragiczne konsekwencje w całym regionie. BP działa w Rosji od ponad 30 lat, współpracując ze znakomitymi rosyjskimi kolegami. Jednak ta akcja militarna stanowi fundamentalną zmianę. Zarząd BP, po gruntownej analizie, doszedł do wniosku, że nasze zaangażowanie w Rosnieft, przedsiębiorstwo państwowe, po prostu nie może być kontynuowane" - czytamy w oświadczeniu opublikowanym w niedzielę na stronie internetowej BP.

Dyrektor generalny BP, Bernard Looney zamierza ustąpić z zarządu Rosnieftu. Również drugi dyrektor Rosnieftu - nominowany przez BP Bob Dudley - rezygnuje z członkostwa w zarządzie. Brytyjski koncern poinformował również, że przestanie pobierać dywidendę z posiadanych udziałów. Nie wiadomo na razie w jaki dokładnie sposób ma zamiar pozbyć się udziałów Rosnieftu. Posiadany przez BP pakiet na koniec 2021 r. miał wartość około 14 mld dolarów.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?