Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Tak duża emisja zapowiedziana przez EDF ma być formą pomocy dla koncernu po tym, jak rząd (będący właścicielem 84 proc. jego udziałów) nakazał mu sprzedawać prąd z elektrowni jądrowych poniżej cen rynkowych. Regulator pozwolił mu na podwyżkę taryfy jedynie o 4 proc., co sprowokowało wyprzedaż akcji koncernu. Papiery EDF od połowy stycznia straciły na giełdzie w Paryżu aż 25 proc.
– Możecie mieć zaufanie do EDF – stwierdził Bruno Le Maire, francuski minister finansów. Zapewniał, że emisja będzie wyraźnym sygnałem dla inwestorów. Pierwsze reakcje rynku były jednak mocno negatywne. Podczas piątkowej sesji kurs EDF spadał o prawie 4 proc.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Amerykański prezydent grozi Krajowi Kwitnącej Wiśni cłami dochodzącymi nawet do 35 proc. Japoński premier ma natomiast słabą pozycję negocjacyjną i musi się martwić o wybory.
Dobre wyniki stress-testów przeprowadzonych przez Fed pozwoliły gigantom finansowym z Wall Street mocniej dzielić się zyskami z akcjonariuszami.
Akcje koncernu stały się rekordowo drogie. Inwestorów wyraźnie cieszy strategia Zuckerberga.
Według wstępnych danych Eurostatu inflacja w strefie euro wzrosła do 2 proc. w czerwcu, co oznacza, że ceny konsumpcyjne w strefie wspólnej waluty są obecnie zgodne z celem Europejskiego Banku Centralnego, wynoszącym właśnie 2 proc.
Amerykanie zaciskają pasa, ponieważ obawy dotyczące taryf, inflacji, bezpieczeństwa pracy i zmienności rynku skłoniły wielu konsumentów do ograniczenia wydatków i zwiększenia oszczędności, twierdzą eksperci finansowi.
Kanada zniesie podatek od usług cyfrowych dla firm technologicznych, takich jak Meta i Alphabet, aby ożywić negocjacje handlowe ze Stanami Zjednoczonymi po groźbie wycofania się z nich Donalda Trumpa.