Najlepszy miesiąc emitentów

W maju spółki z USA sprzedały nowe akcje za 48,8 mld USD, więcej niż w każdym z trzech minionych kwartałów. Europa pozostaje pod tym względem daleko w tyle

Publikacja: 01.06.2009 08:24

Najlepszy miesiąc emitentów

Foto: GG Parkiet

Amerykańskie spółki pozyskały w maju 48,8 mld USD ze sprzedaży nowych akcji, przy czym prym wiodły banki uznane podczas przeprowadzania testów wytrzymałościowych za niedokapitalizowane. Wolumen emisji, obejmujący oferty pierwotne i wtórne, jeszcze nigdy nie był w USA tak duży. Niewiele zabrakło, aby przebić również światowy rekord, ustanowiony w 2000 r. w Europie, gdy firmy wyemitowały nowe akcje za 49,2 mld USD.

[srodtytul]Miesiąc lepszy niż kwartał[/srodtytul]

Pewne ożywienie na amerykańskim rynku kapitałowym dało się wyczuć już w kwietniu. Wolumen emisji sięgnął wówczas 14,5 mld USD, czyli więcej niż w całym I kwartale, gdy wyniósł zaledwie 10,4 mld USD. Jednak liczba ofert publicznych zaczęła się piąć na dobre dopiero po tym, kiedy 7 maja Rezerwa Federalna opublikowała rezultaty testów wytrzymałościowych banków. Wynikało z nich, że instytucje te powinny zdobyć 74 mld USD świeżego kapitału, aby w przypadku pogorszenia się koniunktury móc utrzymać wskaźniki adekwatności kapitałowej na bezpiecznym poziomie. Choć banki otrzymały czas do listopada na uzupełnienie niedoborów, zalecenia Fedu wypełniły niemal natychmiast.

I tak największą ofertę publiczną w USA przeprowadził w maju Wells Fargo, który jednego dnia sprzedał walory za 8,6 mld USD, pokrywając ponad połowę potrzeb kapitałowych. Na kolejnych miejscach także uplasowały się banki: Morgan Stanley (4,7 mld USD), US Bancorp (2,8 mld) i State Street (ponad 2,3 mld). Dopiero piątą największą emisję przeprowadził chemiczny koncern Dow Chemical, który jednego dnia pozyskał 2,3 mld USD.

[srodtytul]Europa wyraźnie w tyle[/srodtytul]

Światowy rekord pod względem miesięcznego wolumenu emisji wynosi 49,2 mld USD i został ustanowiony w czerwcu 2000 r. w Europie, gdy Deutsche Telekom sprzedał papiery za 12,8 mld USD, a debiutująca na giełdzie firma telekomunikacyjna Telia uzyskała 8,9 mld USD. Obecnie jednak Stary Kontynent (wraz z Bliskim Wschodem i Afryką) pozostaje daleko w tyle. W I kwartale europejskie spółki wyemitowały akcje za zaledwie 4,9 mld USD, a w kwietniu i maju łącznie za 10,7 mld USD, z czego 4,7 mld USD przypadło na włoską spółkę Stam Rete Gas.

[srodtytul]Niemrawe debiuty[/srodtytul]

Wśród emitentów nowych akcji w USA byli również trzej debiutanci (z sektora technologicznego). Od początku roku debiutów było zaledwie pięć, choć i w tej dziedzinie widoczne jest pewne ożywienie. Jednak wartość majowych emisji pierwotnych była niska. Wyniosła zaledwie 490 mln USD, o 94 proc. mniej niż w maju 2008 r. Tymczasem ubiegły rok i tak był pod tym względem wyjątkowo słaby. Na nowojorskiej giełdzie zadebiutowały wówczas zaledwie 43 spółki.

Gospodarka światowa
USA i Wielka Brytania mają umowę handlową
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Bank Anglii obciął stopy procentowe
Gospodarka światowa
Inwestorzy liczą na owocne negocjacje
Gospodarka światowa
Spółki bardzo mocno skupują akcje własne
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Fed nie zmienił stóp procentowych
Gospodarka światowa
Meta dostanie odszkodowanie za infekowanie WhatsAppa