Kontrowersyjny układ Madoffa z SEC

Porozumienie Bernarda Madoffa z amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zaskoczyło obserwatorów. Człowiek, który jest odpowiedzialny za największy w historii przekręt finansowy, złożył zeznania w ramach powództwa cywilnego, w których nie przyznaje się do popełnienia wykroczenia

Publikacja: 17.06.2009 13:06

Kontrowersyjny układ Madoffa z SEC

Foto: AFP

SEC, który zezwolił Madoffowi na taki układ już wcześniej był mocno krytykowany za dopuszczenie do przestępstwa finansowego, w wyniku którego inwestorzy stracili 65 mld dolarów.

Specjaliści od prawa są zszokowani, że Komisja nie domaga się od uwięzionego oszusta przyznania się do odpowiedzialności za tak ogromną malwersację.

- Jestem zdziwiony, że zgodzono się na rozwiązanie, czy porozumienie, w którym nie przyznaje się on do winy. Szczególnie w obliczu skali tego przestępstwa oraz wcześniejszej krytyki SEC – mówi Bradley Simon, obrońca z Nowego Jorku, niezwiązany ze sprawą Madoffa.

Michael Shapiro, partner w firmie prawniczej Carter Ledyard i Millburn twierdzi, że decyzja SEC to standardowa procedura w przypadku kiedy nie ma procesu.

- Jest to trochę głupie skoro przyznał się do wszystkich zarzucanych win w postępowaniu kryminalnym - mówi Shapiro.

Finansista z Wall Street przyznał się bowiem pierwszego dnia procesu do 11 zarzutów zawartych w akcie oskarżenia.Bernard Madoff, którego obwinia się o stworzenie gigantycznej piramidy finansowej, może spędzić resztę życia w więzieniu. Wyrok ma zapaść 29 czerwca.

Madoff, absolwent Uniwersytetu Hofstra na Long Island pod Nowym Jorkiem, działał w sektorze finansowym przez prawie 50 lat i zdobył renomę solidnego i godnego zaufania konsultanta i maklera. W latach 80. zaczął budować swoją piramidę finansową, czyli fundusz inwestycyjny, w którym długi wobec starych inwestorów są regulowane z wpłat inwestorów nowych - aż do wyczerpania się nowych źródeł gotówki.

Madoff prowadził interesy m.in. ze swoimi dwoma synami. W grudniu to oni złożyli na niego doniesienie i umożliwili jego aresztowanie.

Gospodarka światowa
Zaskakujący wzrost chińskiego eksportu
Gospodarka światowa
USA i Wielka Brytania mają umowę handlową
Gospodarka światowa
Bank Anglii obciął stopy procentowe
Gospodarka światowa
Inwestorzy liczą na owocne negocjacje
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka światowa
Spółki bardzo mocno skupują akcje własne
Gospodarka światowa
Fed nie zmienił stóp procentowych